A shkakton autizëm epidurali i kryer gjate lindjes?

0 1

A ka ndonjë lidhje midis autizmit tek fëmijët dhe epiduralit? Fakti që gruaja shtatzënë i nënshtrohet analgjezisë epidurale gjatë lindjes nuk e ekspozon në asnjë mënyrë fëmijën e palindur të pësojë ndonjë çrregullim të spektrit të autizmit. Ky është përfundimi i arritur nga një studim i madh, botuar nga revista Jama Pediatrics, i cili mohon atë që pretendohej nga një studimi tjetër kalifornian, shumë i kritikuar nga ekspertët.

Si lindi dyshimi

Ky studim u botua në fund të vitit 2020 nga një grup studiuesish amerikanë, anestezistë dhe pediatër nga Pasadena, California. Ekspertët thanë se kishin vërejtur një rritje të shkaktimit të një çrregullimi të spektrit autik me 37 përqind më shumë te fëmijët e lindur nga gratë që ishin nënshtruar analgjezisë epidurale gjatë lindjes. Kateteri aplikohet gjatë lindjes, duke lejuar që gradualisht të rrjedhin sasi të vogla të një analgjeziku, i cili vetëm “vë në gjumë” zonën e legenit. Anestezia anulon dhimbjen e tkurrjes, por jo vetë tkurrjen te gratë që kryen analgjezi epidurale gjatë lindjes. Ekspertët spekuluan se lidhja midis autizmit dhe epiduralit ishte për shkak të ilaçeve të përdorura, të cilat do të arrinin foshnjën përmes placentës, duke shkaktuar këtë çrregullim neurobiologjik.

Mohimi i ekspertëve kanadezë

Studiuesit nga Universiteti i Manitobës, Kanada, kontrolluan të dhënat në lidhje me mbi 123,000 lindje që ndodhën në një spital gjatë periudhës 2005 dhe 2016, ku një epidural ishte përdorur gjithmonë. Shumë faktorë të tjerë, të cilët nuk u morën parasysh në studimin e mëparshëm, u morën parasysh, siç janë mosha e nënës, prania e sëmundjeve të grave si diabeti dhe hipertensioni, kushtet socio-ekonomike dhe stili i jetesës së gruas. Gjithashtu u studiuan vëllezërit e motrat ku njëri lindi me administrimin e anestezisë dhe tjetri jo. Pas këtyre analizave më të hollësishme, nuk u gjet asnjë lidhje midis autizmit tek fëmijët dhe epiduralit. Këto rezultate konsiderohen të jenë shumë të besueshme dhe tregojnë se një grua mund t’i nënshtrohet me siguri një epidurali, nëse dëshiron, metodën më efektive për lehtësimin e dhimbjes së lindjes, e cila ekspozon ndaj shumë pak ndërlikimeve.

Autizmi është një çrregullim neurobiologjik, shkaqet e të cilit ekspertët ende po i hetojnë. Fatkeqësisht, ajo është gjithnjë e më e përhapur në mesin e brezave të rinj dhe mund të jetë si pasojë e shkaqeve gjenetike, e faktorëve mjedisorë që do të shkaktonin një zhvillim të ndryshuar të sistemit nervor qendror.

Lexo edhe: 5 informacionet qe duhet te dini rreth epiduralit


  1. Anxhela Berati

    Pershendetje.a e fiton bonusin e bebes,kur e ke femijen e 4

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Shtatë gjërat që ndoshta nuk...

Janë disa gjëra të njohura që ndodhin gjatë lindjes, si kontraktimet, dhimbjet dhe shpesh një epidural. Megjithatë, ka edhe disa ngjarje të tjera që mund të ndodhin që mund t'ju...

Si të shmangni një lindje...

Rreth 1 në 8 gra lindin me ndihmën e secilit instrument. Ka hapa që mund të ndërmerrni për të shmangur nevojën për ndihmë gjatë lindjes së fëmijës suaj. Pse dëshironi...

5 shenja që tregojnë se...

Shpesh mund të ndodhë që gratë në tremujorin e tretë të mendojnë se ka ardhur momenti i lindjes, për shkak të sinjaleve të ndryshme që jep trupi. Më poshtë keni...

A po humbasin gratë aftësinë...

Por, sa herë që flasim për këtë, një nga temat që vazhdojmë të rishikojmë është metoda e lindjes që një grua zgjedh të ketë. Ndërsa disa zgjedhin të shprehin mendimin...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X