A përhapet Covid 19 nga kondicionerët?

0 0

Vapa ka shpërthyer dhe të gjithë duan të ndezin kondicionerin. Por si ta rregulloni këtë vit, duke pasur parasysh që koronavirusi është ende në qarkullim? Shoqata Italiane e Mjekësisë Mjedisore ka treguar që Covid-19 mund të përhapet në ajër i mbartur nga grimcat atmosferike. Ajo që është akoma e paqartë është nëse mbeten infektive pasi transportohet. Në mungesë të gjetjeve, i vetmi fakt i sigurt është se virusi lëviz në ajër.

Si lëviz virusi?

Vëmendje e veçantë i është kushtuar studimit të rrjedhave të ajrit dhe rolit që ato mund të kishin në transmetimin e virusit. Në fund të fundit, nëse vendosëm gjithashtu që këtë verë të heqim dorë nga rifreskimi i shtëpisë, sigurisht që supermarketet dhe farmacitë, zyrat dhe restorantet do të ndezin kondicionerin. A do të ketë një rrezik për shëndetin? Virologët dhe ekspertët kanë mendime të kundërta. Ajo që dihet me siguri është se virusi transmetohet nga spërklat e lëshuara nga një person. Por ka edhe aerosole, pikëza shumë më të vogla, dhe akoma pyesim veten nëse mund të kenë një ngarkesë virale që mund të infektojë personat me të cilët bien në kontakt. Sipas të dhënave që disponohen aktualisht, vihet re me siguri se rreziku më i madh i ngjitjes ndodh kur të qëndroni pranë personave pozitivë. Sidoqoftë, nuk mund të përjashtohen edhe rrymat e ajrit.

Kjo gjë varet nga sistemi i kondicionerëve

Prandaj, çështja e rëndësishme e ajrit të kondicionuar duhet të merret në konsideratë. Ka disa kondicionerë – përgjithësisht sisteme industriale – të pajisura me dy pompa dhe të afta për të pastruar ajrin e një ambienti të mbyllur duke futur ajër të pastër nga jashtë. Në këtë rast, fluksi i ventilimit mund të transportojë pikat e frymëmarrjes në një distancë më të madhe, por energjia kinetike, përveç shtytjes së tyre, së pari i rrëzon ato në tokë, veçanërisht nëse janë të mëdha: e rëndësishme është që përveç mirëmbajtjes së kujdesshme të sistemeve, kurrë nuk është mirë që ajri të bjerë drejtpërdrejt mbi ju.

Rregullat paraprake

Në rastin e një zyre, tavolinat duhet të jenë larg nga kondicionerët, në mënyrë që askush të mos rrezikojë të jetë afër pikës së daljes së ajrit, ku shpejtësia e rrjedhës është shumë më e lartë se në pikat e tjera më të largëta. Edhe për kondicionimin e brendshëm, pastrimi i kujdesshëm i rrjetave të kondicionerit është shumë i rëndësishëm, si dhe ventilimi i duhur i dhomave, shpesh hapja e dritareve.

Përdorimi i ventilatorëve

Edhe nëse përdoren ventilatorët, është gjithmonë një praktikë e mirë të mos i drejtoni ata drejt personit, për arsye shëndetësore që sigurisht nuk kanë të bëjnë me përhapjen e Covid-19.


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Covid-19, zbulohet veprimi i virusit...

Më shumë se 10% e të shëruarve nga Covid-19 e gjejnë veten duke jetuar me probleme me përqendrimin, lodhjen dhe kujtesën. Të dhënat dhe efektet e Covidit të zgjatur në...

Ulet numri i vaksinimeve kundër...

Prej gati dy vitesh, burimet shëndetësore dhe energjia janë përqendruar në trajtimin e pandemisë Covid-19, e cila ka shkaktuar miliona vdekje në mbarë botën. Megjithatë, është e rëndësishme që vëmendja...

Omicron, i ftohtë apo grip,...

Omicron – varianti i ri, shumë i transmetueshëm i koronavirusit SARS-CoV-2 – ka pushtuar botën, duke rritur numrat e Covid-19 në masa të jashtëzakonshme çdo ditë. Megjithëse aktualisht ka një...

Produktet e qumështit ndihmojnë parandalimin...

Plakja e trurit përfshin shfaqjen e mangësive të kujtesës që shpesh prekin edhe fjalët e përdorura zakonisht. Në rastet e demencës senile kjo mund të jetë një kambanë e parë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X