loading

A nuk mendoni se natyra ka një rol në rritjen e një fëmije?

Jeni një prind shumë protektiv, i cili thotë se jashtë ka shumë diell dhe e mbani fëmijën në ambiente të mbyllura? Nuk i ekspozoni ata në erë dhe në shi? Ja pse duhet të dini që është shumë e rëndësishme që fëmijët të lidhen me natyrën.
0 0

Kohët e fundit, prindërit kanë tendencë t’i mbajnë fëmijët e tyre të mbyllur brenda dyerve. Ata i mbajnë fëmijët larg nga dielli, ajri i pastër dhe natyra e tërë. Qoftë një bebe, një fëmijë kopështi apo që është futur në shkollë, shumica e nënave i angazhojnë kalamajtë brenda. Është mirë t’u dhuroni atyre një atmosferë të pastër, por jo t’i privoni ata nga ajo që ka dhënë natyra.

Të vegjlit tanë kanë nevojë për aktivitete në natyrë për t’u bërë një me të. Sa më herët që ata ekspozohen në natyrë, aq më mirë i bën kjo sistemit të tyre imunitar.

Në një studim të kryer nga Universiteti i Kolegjit të Delhi, është zbuluar se 50% e foshnjave në Indi kishin mungesa nga vitamina D. Mjekët thanë se ekspozimi i 40% të pjesëve të trupit në diell për 30 minuta në javë mund të mbajë foshnjat me një nivel të mjaftueshëm të vitaminës D.

Dielli në mëngjes nuk është shumë fortë. Nxirrini foshnjat tuaja për një shëtitje në parqet pranë shtëpisë. Foshnjat tërhiqen nga ngjyra e gjelbër; për të mos përmendur sytë e tyre kuriozë kur shohin pemët apo gjethet të lëvizin. Ne nuk kemi nevojë për të bërë fotografi që t’jua mësojmë këto gjëra fëmijëve, përkundrazi, mund t’jua mësojmë atyre në atmosferën e vërtetë, në atë realen.

Lërini cicërimat e zogjve të stimulojnë botëkuptimin e të vegjëlve tuaj. Lërini fëmijët të “përqafojnë” natyrën. Lërini të eksplorojnë. Kështu ata do të mësojnë dhe jetojnë duke vlerësuar natyrën dhe kjo do të jetë rrjedha e duhur e rritjes së tyre.

Lexo edhe: Si t’i mbrojmë fëmijët nga pickimet e insekteve?

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Fëmijët në pushime me gjyshërit,...

Fëmija duhet të përgatitet me kohë dhe ndarja duhet të bëhet gradualisht. Gjyshërve duhet t’iu shpjegosh zakonet e nipit të tyre dhe gjëja më e rëndësishme është ta bëni të...

Kandili i detit dhe fëmija,...

Një kontakt me kandilin e detit mund të jetë shumë  i dhimbshem, sepse pas kontaktit me lëkurën, qelizat e pranishme në tentakulat e këtyre kafshëve, lëshojnë një helm që kur...

Pushimet verore pa fëmijë? Eksperti:...

Sipas psikologut Nava Silton nga Universiteti Cornell, pushimet verore do të ishin edhe më të mira nëse do të shkonit pa fëmijët tuaj. Teza e psikologut Sipas ekspertit, është thelbësore...

Si të bëni vetë në...

Ne ju tregojmë si mund të bëni flluska që të argëtoni fëmijët tuaj. 1) Krijoni vetë flluskat gjigante duke kombinuar butësisht 1 filxhan me sodë për larje, 1 lugë çaji...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X