A ndryshon vertet organi gjenital i gruas pas lindjes?

0 0

Në përgjithësi jo, organi gjential i gruas është shumë elastik, dhe pasi shërohen prerjet e lindjes, çdo gjë kthehet si më parë. Rikuperimi i plotë mund të kërkojë disa javë, gjithçka varet nga prerja që gruaja ka marrë në zonën vaginale si edhe nga aftësia e saj për të rikuperuar.

Ushtrimet që mund të shërbejnë

Në disa raste mund të ndodhë që gjatë lindjes të dëmtohen muskujt e zonës midis anusit dhe vaginës. Kjo mund të shkaktojë dhimbje gjatë marrëdhënieve seksuale. Për të kthyer gjithçka në normalitet mund të kryhen disa ushtrime të cilat tonifikojnë muskujt në fjalë.

  • Mos ngrini pesha të rënda. Nëse keni nevojë të kolliteni shtërngohuni fort në pjesën intime sikur të jeni duke mbajtur urinën.
  • Gjatë urinimit në mëngjes, bëni ndërprerje të shpeshta të urinës për disa sekonda.
  • Gjatë ditës krijoni disa kontraksione të vullnetshme. Ato mund të bëhen në intervalin: 10 kontraksione çdo 5 sekonda duke pasur me 10 sekonda pushim.

Është e rëndësishme që muskujt e kësaj zone të rikuperojnë pasi kjo do të sigurojë një funksionim të mirë të urinimit, defekimit dhe nxjerrjes së gazrave. Ushtrimet e mësipërme mund t’i praktikoni edhe gjatë shtatëzanisë, gjë e cila do të shërbejë për të relaksuar muskujt.

Lexoni dhe: Djegiet intime, shkaqet dhe trajtimi


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Gjithçka që duhet të dini...

Testi NIFTY nga GenePlanet u mundëson prindërve të ardhshëm të mësojnë më shumë për shëndetin e foshnjës së tyre ndërkohë që ai ose ajo është ende në mitër. Në këtë...

A mund të mbaj në...

A është e sigurt të ngrini në krahë një fëmijë ndërsa jeni shtatzënë? Ja çfarë duhet të dinë nënat e ardhshme me të vegjlit në shtëpi. "Njerëzit vazhdojnë të më...

Rreziqet dhe përfitimet e shtatzanisë...

Në vendin tonë, gjithnjë e më shumë gra vendosin të kenë një fëmijë në moshën 40-vjeçare. Disa vendosin të presin deri në këtë moshë për të pasur një fëmijë, disa...

Udhërrëfyesi për testin prenatal: Cili...

Nga ultratingulli e deri te testi NIFTY - nënat e ardhshme kanë një gamë të gjerë të testeve plotësuese, për të larguar frikën rreth shëndetit të fëmijës. Nga çdo dëshirë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X