A ndryshon vertet organi gjenital i gruas pas lindjes?

0 0

Në përgjithësi jo, organi gjential i gruas është shumë elastik, dhe pasi shërohen prerjet e lindjes, çdo gjë kthehet si më parë. Rikuperimi i plotë mund të kërkojë disa javë, gjithçka varet nga prerja që gruaja ka marrë në zonën vaginale si edhe nga aftësia e saj për të rikuperuar.

Ushtrimet që mund të shërbejnë

Në disa raste mund të ndodhë që gjatë lindjes të dëmtohen muskujt e zonës midis anusit dhe vaginës. Kjo mund të shkaktojë dhimbje gjatë marrëdhënieve seksuale. Për të kthyer gjithçka në normalitet mund të kryhen disa ushtrime të cilat tonifikojnë muskujt në fjalë.

  • Mos ngrini pesha të rënda. Nëse keni nevojë të kolliteni shtërngohuni fort në pjesën intime sikur të jeni duke mbajtur urinën.
  • Gjatë urinimit në mëngjes, bëni ndërprerje të shpeshta të urinës për disa sekonda.
  • Gjatë ditës krijoni disa kontraksione të vullnetshme. Ato mund të bëhen në intervalin: 10 kontraksione çdo 5 sekonda duke pasur me 10 sekonda pushim.

Është e rëndësishme që muskujt e kësaj zone të rikuperojnë pasi kjo do të sigurojë një funksionim të mirë të urinimit, defekimit dhe nxjerrjes së gazrave. Ushtrimet e mësipërme mund t’i praktikoni edhe gjatë shtatëzanisë, gjë e cila do të shërbejë për të relaksuar muskujt.

Lexoni dhe: Djegiet intime, shkaqet dhe trajtimi


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Lidhja me fëmijën tuaj pas...

Fëmija juaj i porsalindur është në kraharorin tuaj ndërsa derdhni lot gëzimi. Besojmë se e keni imagjinuar momentin kur fëmija juaj vjen në botë si momenti më i lumtur i...

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

DIVO, për t’i bërë 1000...

Çdo ditë është e rëndësishme por 1000 ditët e para të jetës janë vendimtare pasi janë castet ku krijohen rrenjët, baza e zhvillimit të fëmijës tuaj por ndërkohë edhe modeli...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X