A ndikon madhesia e barkut ne shendetin e bebes?

0 0

Përmasat e barkut! Dikush mund t’ju thotë se keni një bark të madh dhe dikush se keni një bark të vogël por asgjë nuk është e përcaktuar. Barku mund të jetë i ndryshëm për gra të ndryshme, megjithatë shpesh komente të tilla na bëjmë të mendojmë se diçka nuk shkon tek fëmija dhe kryesisht tek pesha. Por a ka në të vërtetë një lidhje midis tyre?

Do të lind një bebe të madhe apo të vogël? Ja 7 faktorët që ndikojë në madhësinë e barkut.

• Gjatësia e gruas ka ndikim të madh. Nëse jeni e gjatë barku juaj do të jetë më i vogël dhe nëse jeni e shkurtër barku juaj do të shfaqet më shpejt, duke pasur gjithashtu edhe përmasa më të mëdha.
• Nëse është shtatzania juaj e parë muskujt e barkut do të hapen më pak dhe për pasojë barku do të duket më i vogël.
• Pozicioni i bebes do të ndryshojë vazhdimisht, kryesisht në fund të trimestrit të dytë. Edhe forma e barkut tuaj do të ndryshojë në varësi të pozicionit të bebes.
• Vendosja e zorrëve tuaja ndikon gjithashtu. Me rritjen e uterusit, zorrët tuaja mund të pozicionohen pas tij duke e bërë barkun të duket më i vogël ose anash tij duke e bërë të duket më i madh.
• Varet se çfarë forme ka trupi juaj nga shtatzania e mëparshme. Nese keni muskuj jo të tonifikuar barku do të zmadhohet shumë, dhe nëse jeni marrë me sport ai do të duket shumë i vogël.
• Sasia e lëngut amniotik ndikon gjithashtu, bashkë me moshën e shtatzanisë tuaj. Gjatë 20 javëve të para lëngu amniotik prodhohet nga lëngjet e fëmijës dhe më pas nga sekrecionet e mushkërive si edhe nga urina. Pra në varësi të javës së shtatzanisë edhe sasia e lëngut të prodhuar ndikon.
• Edhe madhësia e bebes ndikon. Në këtë aspekt ka rëndësi edhe faktori gjenetik, me shumë mundësi bebja juaj do të ketë peshë të përafërt me prindërit. Nëse ju jeni të gjatë e tillë do të jetë edhe bebja juaj.
Pra askush nuk mund të gjykojë përmasat e barkut tuaj vetëm duke e parë, këtë nuk mund ta bëjë as mjeku juaj. Përmasat e tij ndryshojnë në varësi të javës së shtatzanisë dhe kjo do të jetë diçka e ndryshme për gra të ndryshme.

Lexoni edhe: Nena qe lindi bebin e saj me peshe 5 kg ne shtepine e saj


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

Jo çdo NIPT është NIFTY

"Çfarë është testi NIFTY? A janë NIPT dhe NIFTY e njëjta gjë? A ka rëndësi se cilin të zgjedhësh? Këto janë të gjitha pyetjet me të cilat përballen shumë gra...

Gjithçka që duhet të dini...

Testi NIFTY nga GenePlanet u mundëson prindërve të ardhshëm të mësojnë më shumë për shëndetin e foshnjës së tyre ndërkohë që ai ose ajo është ende në mitër. Në këtë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X