A ndikojnë problemet e tiroides në shtatzani?

0 0

 

Problemet e patrajtuara të tiroides mund të shkaktojnë probleme gjatë shtatzënisë, por shumica e grave që trajtohen me mjekime kanë shtatzëni dhe bebe të shëndetshme.

Tiroidja prodhon hormonin përgjegjës për rregullimin e metabolizmit tuaj dhe kontrollin e shumë organeve të trupit. Sëmundja e tiroides ndodh kur sistemi imunitar gabimisht sulmon dhe shkatërron qelizat në gjendrën tiroide. Kjo rezulton në mbiprodhim ose mungesë të prodhimit të hormoneve nga tiroidja.

Disa gra kanë probleme me tiroiden përpara se të ngelin shtatzënë, ndërsa të tjera i përjetojnë ato për herë të parë gjatë shtatzënisë.

Nëse keni hipotiroidizëm, fëmija juaj ka një rrezik më të lartë të problemeve neurologjike ose zhvillimore (si koeficient inteligjence të ulët). Ju do të merrni pilula të zëvendësimit të hormoneve për të rritur nivelin e tyre në gjak.

Gjithashtu, nëse keni hipertiroidizëm, ju jeni më shumë gjasa për të zhvilluar një shtatzëni ku mund të hasni probleme me presionin e lartë të gjakut të quajtur preeklampsi, dhe në të tilla rastemund  t’ju nevojiten ilaçe për të zvogëluar sasinë e hormoneve tiroide që prodhon trupi juaj. Sidoqoftë, nuk duhet të jepet jod radioaktiv (një trajtim i zakonshëm) gjatë shtatzënisë, sepse mund të dëmtojë gjendrën tiroide të foshnjës së palindur.

Lajm i mirë është se shumica e medikamenteve që përdoren për të trajtuar çrregullimet e tiroides janë të sigurta për t’u marrë gjatë shtatzënisë. Mjeku juaj duhet të monitorojë nivelet e tiroides gjatë shtatzënisë dhe të rregullojë ilaçet sipas nevojës.

Lexo edhe: Cfare ndikimi kane tiroidet per te mbetur shtatzane?


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

Jo çdo NIPT është NIFTY

"Çfarë është testi NIFTY? A janë NIPT dhe NIFTY e njëjta gjë? A ka rëndësi se cilin të zgjedhësh? Këto janë të gjitha pyetjet me të cilat përballen shumë gra...

Gjithçka që duhet të dini...

Testi NIFTY nga GenePlanet u mundëson prindërve të ardhshëm të mësojnë më shumë për shëndetin e foshnjës së tyre ndërkohë që ai ose ajo është ende në mitër. Në këtë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X