A ndihmon vërtet për fytin gargari me ujë të kripur?

Ju keni dëgjuar ndoshta nga gjyshja juaj e mençur se gargari me ujë të kripur mund të ndihmojë në kurimin e dhimbjeve të fytit.
0 0

Por, para se të shkoni mbi lavaman dhe të kaloni nëpër atë që duket si një vakt me ujin e oqeanit, me siguri pyesni veten a bën ky ilaç i vjetër për kurimin e dhimbjeve?

Lajmi i mirë: Uji i kripur në të vërtetë ndihmon në zbutjen e dhimbjes së fytit. “Fëmijët e mi e dinë që gargari me ujë me kripë është gjëja e parë që unë u them atyre të bëjnë kur kanë dhimbje të fytit,” thotë Dr. Sam Huh, shefi i otolaringologjisë në Mount Sinai Brooklyn.

Lajmi i keq: Uji i Kripur nuk i shëron i dhimbje të fytit. Shumica dërrmuese e dhimbjeve të fytit janë virale, jo bakteriale, thotë Dr Huh, dhe ato largohen vetë në tre deri në shtatë ditë. Në pjesën më të madhe, trupi juaj ka të gjitha mjetet që i nevojiten për të kuruar një dhimbje të fytit. Por kërkon kohë, dhe sigurisht që ju mund të bëni gargar për t’u qetësuar deri sa trupi të bëjë punën e tij.

A i shkatërron uji i kripur bakteriet në fyt?

“Uji i kripur është hipertonik,” thotë Dr Huh. Kjo do të thotë që uji i kripur ka një presion më të lartë osmotik se lëngu në qelizat tuaja. Kështu që, kur qelizat e fytit preken nga uji i kripur, lëngu në qelizat tuaja tërhiqet në sipërfaqe dhe kështu ndodh ne çdo virus ose baktere që është në fytin tuaj dhe kjo do të thotë se mund të jeni në gjendje të pështyni disa baktere  së bashku me ujin e kripur.

“Lagështia në fyt gjithashtu bën që dhimbja e fytit të qetësohet” thotë Dr Huh. Ekziston gjithashtu mundësia që kripa të shkatërrojë disa nga bakteret ose viruset që po ju shkaktojnë dhimbje në fyt nëse ato janë  afër sipërfaqes. Por, përsëri, uji i kripur nuk është kurues i fytit; nuk do të sulmojë burimin kryesor të dhimbjes suaj. Thjesht do ta qetësojë.

Sa kripë duhet të përdorni për të bërë gargar me ujë të kripur për dhimbjet e fytit?

Përmbajtja e kripës bën një ndryshim mjaft të madh. Nëse ju vjen neveri nga ideja për të pasur diçka kaq të kripur në gojën tuaj, ju mund të tundoheni të vendosni pak kripë në gotën me ujë. Por fatkeqësisht , kjo nuk do të bëjë shumë për fytin tuaj.

“Uji duhet të jetë hipertonik,” thotë Dr Huh. “Mendoni se si lotët kanë shije të kripur. Duhet të jetë më i kripur se kaq. ”Në mënyrë tipike, mjekët rekomandojnë të vendosni një çerek lugë çaji me kripë në gjysmë gote me ujë të ngrohtë. Po, uji duhet të jetë i ngrohtë – sepse nxehtësia ndihmon në shpërndarjen e kripës, por gjithashtu rrit rrjedhjen e gjakut në fytin tuaj që fillon të vendosë në lëvizje sistemin tuaj imunitar.

Lloji i kripës që përdorni nuk ka rëndësi. Kripa e jodizuar do të funksionojë, për aq kohë sa të përdorni mjaftueshëm (megjithëse kokrrizat më të vogla mund të shpërndahen më shpejt dhe lehtë).

Sa shpesh duhet të bëj gargar me ujin e kripur?

Pas gargarit me ujë të kripur, duhet të prisni të filloni të ndjeheni më mirë brenda 24 orëve, thotë Dr Huh. Por ju duhet ta bëni disa herë që të mos keni dhimbje.

Në varësi të asaj se sa ju dhemb fyti, sugjerohet që të bëni gargar  dy deri në katër herë në ditë. Vetëm sigurohuni që po pini shumë ujë në mënyrë që kripa të mos thahet me pjesën tjetër të qelizave tuaja.

A mund të bëjnë të gjithë një gargar me ujë të kripur?

Nëse keni presion të lartë të gjakut, mos e bëni gargarin. “Sa herë që bëjmë gargar, ne gëlltisim padashje pak. Kjo nuk është ndonjë gjë e madhe për njerëzit me presion normal të gjakut, por dikush që ka probleme duhet të qëndrojë larg nga kripa e kripës dhe të provojë diçka tjetër.

Konsumimi i një luge mjalti, përdorimi i një sprai, pirja e ujit dhe e lëngjeve të tjera si dhe shmangia e tymit të cigares do t’ju ndihmojnë ta kaloni më shpejt dhimbjen e fytit.

Lexo edhe: Si te trajtojme dhimbjet e fytit gjate ushqyerjes me gji?


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Covid-19, zbulohet veprimi i virusit...

Më shumë se 10% e të shëruarve nga Covid-19 e gjejnë veten duke jetuar me probleme me përqendrimin, lodhjen dhe kujtesën. Të dhënat dhe efektet e Covidit të zgjatur në...

Ulet numri i vaksinimeve kundër...

Prej gati dy vitesh, burimet shëndetësore dhe energjia janë përqendruar në trajtimin e pandemisë Covid-19, e cila ka shkaktuar miliona vdekje në mbarë botën. Megjithatë, është e rëndësishme që vëmendja...

Omicron, i ftohtë apo grip,...

Omicron – varianti i ri, shumë i transmetueshëm i koronavirusit SARS-CoV-2 – ka pushtuar botën, duke rritur numrat e Covid-19 në masa të jashtëzakonshme çdo ditë. Megjithëse aktualisht ka një...

Produktet e qumështit ndihmojnë parandalimin...

Plakja e trurit përfshin shfaqjen e mangësive të kujtesës që shpesh prekin edhe fjalët e përdorura zakonisht. Në rastet e demencës senile kjo mund të jetë një kambanë e parë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X