A ndihmon qëndrimi shtrirë pas seksit që të ngelni shtatzanë?

0 0

 

Fjala e fundit e shkencës lidhur me fertilitetin hedh poshtë një besim që ka qenë mjaft i konsoliduar: qëndrimi shtrirë pas seksit nuk ndihmon për të ngelur shtatzënë më shpejt.

Studimi i pothuajse 500 grave

Një studim holandez i 479 grave ka arritur në një arsyetim të thjeshtë logjik, të provave shkencore. Arsyetimi është: sperma arrin tubat fallopiane pesë minuta pas inseminimit. Por, i njëjti spermatozoid mbetet i gjallë në mjedisin e mitrës për shumë ditë. Dhe për këtë arsye, në dritën e kësaj sigurie shkencore, pozicioni shtrirë nuk do të sjellë një përfitim të veçantë ose avantazh në fertilizimin dhe implantimin e embrionit.

Edhe pozicioni si kryeni marrëdhënie seksuale nuk ka rëndësi

Për më tepër, mendimet se disa pozicione të supozuara gjatë marrëdhënieve seksuale mund të favorizojnë konceptimin dhe madje mund të ndikojnë në gjininë e fëmijës tani janë zhdukur gjithashtu.

Në mënyrë të ngjashme, në të kaluarën besohej se vënia e një jastëku nën kurriz lehtëson rrugën e spermatozoidëve, pas një raporti për qëllime të konceptimit.

Lexo edhe: A mund te ngel shtatzane menjehere pas periodave?

Sorry, there are no polls available at the moment.

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

Jo çdo NIPT është NIFTY

"Çfarë është testi NIFTY? A janë NIPT dhe NIFTY e njëjta gjë? A ka rëndësi se cilin të zgjedhësh? Këto janë të gjitha pyetjet me të cilat përballen shumë gra...

Gjithçka që duhet të dini...

Testi NIFTY nga GenePlanet u mundëson prindërve të ardhshëm të mësojnë më shumë për shëndetin e foshnjës së tyre ndërkohë që ai ose ajo është ende në mitër. Në këtë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X