A mundet gjidhenia te reduktoje dhimbjen pas lindjes me operacion?

0 0

Sipas disa studimeve të reja, gjidhënia ka një ndikim pozitiv edhe në lidhje me dhimbjet kronike që mund të ndiejë një grua pas lindjes me operacion.

Përfitimet e gjidhënies

Ekspertët tregojnë rëndësinë e të ushqyerit me gji edhe në lidhje me uljen e dhimbjeve të operacionit. Edhe pse proçesi mund të ngjajë disi i parehatshëm nëse lindja ka ndodhur me operacion, në të vërtetë ndodh e kundërta. Nënat të cilat ushqejnë me gji të paktën 2-3 muajt e parë pas lindjes, janë më pak të prirura të vuajnë nga dhimbjet afatgjata të operacionit, dhe këtë e shpreh edhe një studim i prezantuar në “Euroanesthesia congress” në Gjenevë.

Dhimbjet pas lindjes me operacion

Zakonisht ato vazhdojnë në 1 nga 5 gra më shumë se 3 muaj pas lindjes. Efektet e gjidhënies u vunë re gjatë një studimi të kryer në 185 gra. Ato kishin dhimbje më të lehta ose aspak dhimbje gjatë ushqyerjes me gji.

Ekspertët gjithashtu theksuan edhe 2 fakte të tjera surprizuese:

  • ½ e grave që lindën me operacion që morrën pjesë në studim kishin shenja ankthi;
  • Gratë që kishin marrë informacionet e duhura në lidhje me atë çfarë i priste pas lindjes, do të kishin më pak dhimbje kronike.

Sipas studimeve, në perceptimin e dhimbjeve ndikojnë edhe faktorë të tjerë si ankthi, mënyra e kryerjes së ndërhyrjes, edukimi i nënës, mosha e nënës, dhe mendohet se ankthi që gruaja ndien në lidhje me funksionimin e mirë të gjidhënies, e bën dhimbjen e operacionit më pak të ndjeshme. Pra ky është një tjetër efekt pozitiv i gjidhënies në jetën e gruas.

Lexoni dhe: Gjidhenia, behuni nje eksperte


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Lidhja me fëmijën tuaj pas...

Fëmija juaj i porsalindur është në kraharorin tuaj ndërsa derdhni lot gëzimi. Besojmë se e keni imagjinuar momentin kur fëmija juaj vjen në botë si momenti më i lumtur i...

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

DIVO, për t’i bërë 1000...

Çdo ditë është e rëndësishme por 1000 ditët e para të jetës janë vendimtare pasi janë castet ku krijohen rrenjët, baza e zhvillimit të fëmijës tuaj por ndërkohë edhe modeli...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X