A mundem te mbaj ramazan?

0 1

Ramazani është muaji i nëntë i kalendarit islam. Ai është muaji i agjerimit, që do të thotë shmangia e ushqimit dhe lëngjeve, marrëdhënieve seksuale, fjalëve dhe sjelljeve të këqija dhe gjërave të tjera të ndaluara në islam. Agjërimi është një nga pese shtyllat e islamit dhe zgjat nga agimi deri në perëndimin e diellit. Në fund të ramazanit vjen fiter bajrami, apo festa e prishjes së agjërimit.

Rregullat e agjërimit

 • Koha e agjërimit është nga agimi deri në perëndimin e dielit, sipas orarit ditor.
 • Agjërimi prishet nëse ha ose pi me qëllim, vjell me qëllim, kryen marrëdhënie intime, përtyp camcakëz ose pi duhan.
 • Gruas me perioda apo lehones i ndalohet të agjërojë, por këto ditë duht t’i plotësojë më vonë, pas ramazanit.
 • Gratë shtatzana, gruaja me fëmijë në gji, i sëmuri dhe udhëtari lejohen të mos agjërojnë, por duhet t’i plotësojnë më vonë ditët e lëna.
 • Të moshuarit dhe të sëmurët kronikë, që nuk mund të agjërojnë dhe as mund t’i plotësojnë ditët që nuk kanë agjëruar, për cdo ditë të ramazanit duhet të ushqejnë një person në nevojë.

 

Cfare jeni duke bere me shume gjate ketyre diteve se ditet e meparshme?

 • Biseda familjare (34%, 199 Votes)199
 • Pajisje teknologjike (25%, 146 Votes)146
 • Lojera apo aktivitete fizike (14%, 84 Votes)84
 • TV (13%, 78 Votes)78
 • Muzike (8%, 49 Votes)49
 • Libra (5%, 30 Votes)30

Total Voters: 586

Loading ... Loading ...


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

A keni raste te familjarëve...

Nëse ti ose të afërmit e tu jeni prekur nga kanceri i trashëguar, mund të pyesni veten se si mund ta përdorni këto njohuri në të ardhmen dhe të jeni...

Për ty mike që je...

E di… Ndiej padrejtësi tani që po shkruaj për ty. Ndihem fajtore sepse jam një nga gratë me fat. Çdo fjalë që shkruaj më thumbon... Sepse e di. E di...

8 fakte befasuese për motrat...

Ka disa studime që shpjegojnë lidhjen mes motrave e vëllezërve në familje si dhe ndikimin indirekt që kanë ata në formimin dhe të ardhmen e njëri-tjetrit. Vëllezërit e motrat kalojnë...

9 mënyra si t’i tregoj...

Të zbulosh se je shtatzënë është një nga momentet më të rëndësishme të jetës. Është lajmi më i madh i jetës suaj, lajmi që mezi prisni t'i ndani me partnerin...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X