A mund t’i hamë lëvozhgat e portokallit dhe a duhet ta bëjmë?

Portokallët janë një nga frutat më të njohur në të gjithë botën.
0 1

Përveçse për t’I përdorur diku të grira, lëvozhgat e portokallit zakonisht hiqen dhe hidhen para se të hahet fruti.

Megjithatë, ka plot argument që thonë se lëvozhgat e portokallit përmbajnë lëndë ushqyese të rëndësishme dhe ato duhet të hahen në vend që të hidhen.

Lëndë ushqyese të dobishme dhe komponime bimore

Portokallet janë agrumet me lëng dhe të njohur për faktin se janë të pasura me vitaminë C.

Ndoshta nuk e dinit se lëvozhgat e portokallit janë gjithashtu të pasura me disa lëndë ushqyese, duke përfshirë fibra, vitaminë C dhe komponime bimore si polifenolet.

Në fakt, vetëm 1 lugë gjelle (6 gram) lëvozhgë portokalli siguron 14% të vlerës së përditshme (DV) të vitaminës C – gati 3 herë më shumë sesa fruti brenda. E njëjta sasi njëjtë përmban rreth 4 herë më shumë fibra (1, 2).

Studimet tregojnë se dietat e pasura me vitaminë C dhe fibra sjellin përfitime për shëndetin e zemrës dhe tretjes dhe mund të mbrojnë kundër llojeve të caktuara të kancerit.

Lëvozhga e portokallit gjithashtu përmban sasi të mirë të provitaminës A, folateve, riboflavinës, tajinës, vitaminës B6 dhe kalciumit.

Plus, lëvozhga është e pasur me komponime bimore të quajtura polifenole, të cilat mund të ndihmojnë në parandalimin dhe menaxhimin e shumë kushteve kronike, të tilla si diabeti i tipit 2, mbipesha dhe Alzheimer.

Për më tepër, afro 90% e vajrave thelbësorë në lëvozhgat e portokallit përbëhen nga limoneni, një kimikat natyrale që është studiuar për vetitë anti-inflamator dhe anti-kancer që ka.

Problemet e mundshme

Përkundër përfitimeve ushqyese, ngrënia e lëvozhgave të portokallit gjithashtu ka disa probleme të caktuara.

  • Mund të përmbajë mbetje pesticidesh. Pesticidet përdoren shpesh në agrumet si portokalli për të ndihmuar në mbrojtjen nga myku dhe insektet. Ndërsa studimet kanë zbuluar se fruti brenda protokallit ka nivele shumë të ulëta ose të padukshme të pesticideve, lëvozhgat përmbajnë sasi të konsiderueshme të tyre. Studimet e lidhin konsumimin e pesticideve me efektet negative të shëndetit, duke përfshirë rrezikun në rritje të kancerit dhe mosfunksionimin e hormoneve. Këto efekte shoqërohen kryesisht me nivele të larta ekspozimi sesa me sasi relativisht të vogla që gjenden në lëvozhgat dhe lëkurat e frutave.
  • Mund të jenë të vështira për t’u tretur

Për shkak të strukturës së tyre të ashpër dhe përmbajtjes së lartë të fibrave, lëvozhgat e portokallit mund të jenë të vështira për t’u tretur.

Si rezultat, ngrënia e tyre, veçanërisht copat e mëdha në të njëjtën kohë, mund të shkaktojnë shqetësime në stomak, të tilla si ngërçe ose fryrje.

  • Shije dhe cilësi e pakëndshme. Duke dalluar nga fruti i brendshëm i një portokalli, lëvozhga ka një strukturë të fortë dhe të thatë që është e vështirë për tu përtypur. Është gjithashtu e hidhur, dhe disa njerëz mund të mos e koinsumojnë për këtë arsye.

Lexo edhe: A duhet te konsumojme leng portokalli te fresket ne shtatzani?  1. A mund t’i hamë lëvozhgat e portokallit dhe a duhet ta bëjmë? – Pergrate

    […] A mund t’i hamë lëvozhgat e portokallit dhe a duhet ta bëjmë? […]

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Doni të mbani nën kontroll...

Është përllogaritje matematikore, aq më shumë kalori të konsumojmë çdo ditë, aq më shumë shtojmë peshë. Si pasojë, për të humbur kilogramët shtesë, duhet të zvogëloni sasinë e kalorive që...

Kur mund të hajë foshnja...

Foshnja juaj mund të hajë shalqi menjëherë që në fazat e hershme të fillimit të ushqimeve të ngurta, pasi ekspertët e konsiderojnë ushqim të shëndetshëm e të sigurt që pasi...

Vaji i ullirit ekstra i...

Mes shumë virtytesh të vajit të ullirit ekstra të virgjër, shtohet një tjetër: roli anti-plakje nervore i hidroksirirozolit, një substancë e përfshirë me bollëk në mbetjet e përpunimit të ullirit....

Trajtimet e reja për çrregullimet...

Paraqitja fizike dhe imazhi që kemi për veten është shumë personal dhe nganjëherë jo i vërtetë. Në fakt, sëmundje të tilla si anoreksia, bulimia dhe të gjitha çrregullimet e ngrënies...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X