A mund t’i bëj thonjtë me xhel gjatë shtatzanisë?

0 0

Është e sigurt që t’i bëni thonjtë me xhel kur jeni shtatzënë, për sa kohë që ju merrni masa paraprake kur aplikoni dhe hiqni xhelin.

Kimikatet kryesore të thonjve me xhel janë monomere të metakrilatit. Ka shumë lloje të monomereve të metakrilatit, shumica e të cilave janë krejtësisht të sigurt për t’u përdorur. Megjithatë, një lloj i quajtur metakrilat metakrilat (MMA) nuk duhet të përdoret. Është mirë të shmangni MMA edhe nëse nuk jeni shtatzënë.

MMA mund të irritojë lëkurën tuaj, sytë dhe mushkëritë, dhe mund të shkaktojë reaksione alergjike. Ajo është ndaluar në shumë shtete në SHBA.

Megjithatë, disa qendra estetike ende përdorin produkte që përmbajnë MMA sepse është më e lirë sesa alternativa më e sigurt. Nëse dëshironi të bëni thonjtë me xhel, sigurohuni që të kontrolloni se cilat kimikate janë përdorur. Stafi i sallonit duhet t’ju tregojë për produktet e tyre.

Thonjtë me xhel lëshojnë pluhur kur aplikohen dhe ndërsa vendosen. Këto mund t’ju bëjnë të keni të përziera, sidomos nëse vuani nga të vjellat e mëngjesit. Sigurohuni që ambienti ku po i bëni thonjtë ka hapësirë të mjaftueshme për t’u ajrosur.

Gjatë shtatzënisë, lëkura juaj mund të bëhet më e ndjeshme. Kjo do të thotë se mund të keni më shumë gjasa të keni një reagim, ose të zhvilloni një infeksion bakterial rreth thonjve tuaj.

Për të hequr thonjtë me xhel përdoret aceton, i cili duhet të qëndrojë në kontakt me thonjtë për 20 minuta.

Ka shumë pak informacion sesa e sigurt është kjo gjatë shtatzanisë. Pra, është mirë të jeni të kujdesshme dhe ndiqni këto këshilla:

  • Përdorini thonjtë xhel me masë gjatë shtatzënisë.
  • Kërkoni nga stafi i sallonit që të marrë kohën minimale që duhet të lejojë acetonin të kryejë punën e tij.
  • Ambienti duhet të jetë i ajrosur me dritare ose ajër të kondicionuar.
  • Nëse jeni duke hequr thonjtë me xhel, përdorni pambuk të ngjyrosur në aceton në thonjtë tuaj, në vend që të fusni majat e gishtave në një tas. Kjo do të zvogëlojë kontaktin e lëkurës suaj me kimikatin.
  • Pas kësaj lani duart plotësisht për të hequr ndonjë lëndë të mbetur.

Lexo edhe: Ja pse thonjte jane delikate gjate shtatzanise


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

Jo çdo NIPT është NIFTY

"Çfarë është testi NIFTY? A janë NIPT dhe NIFTY e njëjta gjë? A ka rëndësi se cilin të zgjedhësh? Këto janë të gjitha pyetjet me të cilat përballen shumë gra...

Gjithçka që duhet të dini...

Testi NIFTY nga GenePlanet u mundëson prindërve të ardhshëm të mësojnë më shumë për shëndetin e foshnjës së tyre ndërkohë që ai ose ajo është ende në mitër. Në këtë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X