loading

A mund të vuajnë fëmijët nga tensioni i lartë?

0 0

Fëmijë mbipeshë midis moshës 4 dhe 6 vjeçare kanë dyfish më shumë gjasa të vuajnë nga hipertensioni që në moshën 6 vjeçare dhe rreziqe më të mëdha të sëmundjeve kardiovaskulare. Ky është rezultati i një studimi sipas disa hulumtuesve në Madrid.

Studimi mbi fëmijët spanjollë

Autorët e anketës ekzaminuan marrëdhëniet midis mbipeshës midis moshës 4 dhe 6 vjeçare dhe presionit të lartë të gjakut në 1.796 fëmijë spanjollë. Pjesëmarrësit, të cilët ishin 4 vjeç në fillim të studimit, u ndoqën për dy vjet. Studiuesit matën presionin e gjakut, indeksin e masës trupore dhe madhësinë e belit në moshën 4 dhe 6 vjeç. Në fund të periudhës së vëzhgimit doli se në krahasim me fëmijët që kishin mbajtur një peshë normale midis këtyre dy viteve, ata që kishin një peshë të tepërt që nga fillimi, ose që ishin shëndoshur me kalimin e kohës, kishin rrezik më të lartë të vuanin nga hipertensioni.

Rrezik i lartë për fëmijët mbipeshë

Shanset për të pasur presion të lartë të gjakut ishin, në të vërtetë, 2.49 më të larta në mesin e fëmijëve që kishin shtuar peshë gjatë studimit dhe 2.54 më të larta në mesin e atyre që ishin mbipeshë që në moshën 4 vjeçare. Rezultatet u gjetën te të gjithë fëmijët, pavarësisht nga gjinia apo statusi socio-ekonomik.

Lajmi i mirë është se fëmijët që kishin humbur peshë nuk treguan më rrezik të hipertensionit.

Lexo edhe: Tensioni i lartë i nënës në shtatzani dëmton fëmijën

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

15 mënyra si të silleni...

Qëndroni pozitivë Shuplakat mund të sjellin probleme të tjera si: Sjellje antisociale; Agresivitet; Dëmtim fizik; Probleme të shëndetit mendor. Plus, ekspertët thonë se ato thjesht nuk funksionojnë. Ndryshoni mjedisin Nëse...

Humb jetën fëmija duke luajtur...

Një familje në Orlando po vajton për një humbje tragjike pasi vogëlushi i tyre vdiq si rezultat i futjes në lavatriçe. Fëmija dyshohet se po luante me motrën kur u...

Zakonet «e shëndetshme» nga të...

Prindërit tanë na mësojnë gjëra dhe ne duam t'ua përcjellim fëmijëve tanë sepse ne mendojmë se ato janë të mira për shëndetin dhe zhvillimin e tyre. Por siç rezulton, disa...

Kondicioneri dhe ventilatori mund të...

Edhe pse shumë e konsiderojnë si një problem që ndodh vetëm gjatë dimrit, në realitet i ftohti mund të shfaqet edhe gjatë verës. Këtu nuk ka asgjë të çuditshme: edhe...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X