A mund te vaksinojme nje femije kunder gripit?

0 0

Një fëmijë me moshë më të vogël se 5 vjeç shfaq mesatarisht rreth 5-6 forma gripale gjatë vitit, ndër të cilat vetëm një mund të jetë gripi i vërtetë për të cilin është vaksinuar. Një fëmijë i shëndetshëm është në gjendje të luftojë gjendjet e tjera gripale falë sistemit të tij imunitar. Për këtë arsye, vaksina kundër gripit tek fëmijët e shëndetshëm ngelet në kornizat e një vendimi që mund të merret nga prindërit dhe mjeku i fëmijës.

Por cilët janë fëmijët që duhet të vaksinohen me patjetër?
Këshillohet që vaksina kundër gripit të kryhet tek fëmijët që vuajnë nga patologjitë e mëposhte, dhe gjithmonë mbi moshën 6-mujore.
• Sëmundje kronike të aparatit të frymëmarrjes, duke përfshirë këtu edhe astmën, displasinë bronko-pulmonare, fibriozën cistike, dhe bronkopatinë kronike;
• Sëmundje të aparatit të qarkullimit të gjakut dhe zemrës, pavarësisht nëse ka qënë e lindur apo e fituar;
• Diabet melitus dhe sëmundje metabolike, duke përfshirë edhe obezitetin;
• Sëmundje apo insuficencë renale;
• Tumore;
• Sëmundje të lindura apo të fituara që frenojnë funksionimin normal të prodhimit të anti-trupave, apo tek fëmijët e prekur nga HIV;
• Sëmundje inflamatore kronike apo sindroma të një funskionimi jo të mirë intestinal;
• Patologji për të cilat është planifikuar një ndërhyrje e rëndësishme kirurgjikale;
• Patologji neurologjike apo sëmundje neuro-muskulare;
• Imunodefiçencë primare apo sekondare;
• Patologji të organeve emopoietike (qelizat e kuqe të gjakut).

Lexoni edhe: Momenti i duhur dhe grupmosha e duhur per tu vaksinuar 


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X