loading

A mund të vaksinohen nënat gjidhënëse pa dëmtuar fëmijën?

A mundet një nënë të bëjë vaksina nëse ushqen fëmijën e saj me gji? Ka disa raste kur vaksina nuk e dëmton fëmijën dhe disa raste kur nuk është e lejueshme.
0 0

Vaksinat gjatë ushqyerjes me gji jo vetëm që janë të mundshme, por janë gjithashtu të mira për foshnjën, pasi përmirëson reagimin imunitar falë transferimit të antitrupave të nënës nëpërmjet qumështit dhe zvogëlon efekte të tilla si temperatura për shkak të vaksinimit të fëmijëve. Ky përfundim u arrit nga një studim i botuar në revistën mjekësore “Breastfeeding Medicine”, sipas të cilës vetëm vaksinat e lisë dhe të verdhëzës mund të shkaktojnë dëm për fëmijët dhe prandaj nuk duhet të bëhen gjatë dhënies së gjirit.

Vaksinat “speciale” po ashtu u shqyrtuan

Për t’iu përgjigjur shqetësimit të ngritur nga shumë njerëz, por jo të provuar, që vaksinat gjatë gjidhënies mund të shkaktojnë dëm për të sapolindurit ose të ndërhyjnë në reagimin e fëmijës ndaj vaksinimeve, një grup studiuesish nga Universiteti i Kalifornisë San Diego (La Jolla, Shtetet e Bashkuara), drejtuar nga Philip Anderson, kreu një rishikim të disa studimeve, duke kërkuar për pasoja të mundshme anësore tek foshnjat e ushqyer nga nënat që kishin bërë vaksina të ndryshme, nga vaksinat rutinë tek ato për të ashtuquajturat sëmundje të “veçanta” të tilla si: lia, kolera, tërbimi, tifo etj.

Nuk ka rrezik për vaksinat rutinë

Studimet e rishqyrtuara treguan se asnjë prej vaksinave rutinë nuk ka pasur ndikim negativ fek fëmijët e nënave gjidhënëse. Vaksinat e sëmundjeve specifike nga ana tjetër, nuk duhet të bëhen gjatë gjidhënies.

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Vaksina kundër virusit Papilloma, e...

Prindërit nuk duhet të kenë frikë: vaksina kundër virusit Papilloma ose HPV nuk është vetëm efektive për zvogëlimin e rrezikut të zhvillimit të lezioneve prekanceroze, por është gjithashtu e sigurt....

Studimi: Në vendet e Evropës...

Sipas rezultatit vetëm 59% e njerëzve në Evropën Perëndimore dhe 50% në atë lindore mendojnë se vaksinat janë të sigurta, krahasuar me 79% në mbarë botën. Në të gjithë globin,...

Një vaksinë kundër diabetit? Disa...

Një vaksinë që mbron foshnjat nga një virus potencialisht vdekjeprurës i stomakut mund të zvogëlojë rrezikun për zhvillimin e diabetit. Ky hulumtim i bërë së fundmi thotë se vaksina ul...

Të vetmet raste kur nuk...

Sëmundja e rrezikshme e fruthit po përhapet sërish në përmasa të frikshme dhe autoritetet shëndetësore vazhdimisht bëjnë thirrje për vaksinim. Megjithatë, ka disa raste kur vërtet shmangia e vaksinës është...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X