A mund të vaksinohen kundër Covid 19 gratë shtatzëna?

0 0

Vaksina kundër Covid-19 është e sigurt në shtatzëni. Nëse një grua dëshiron t’i nënshtrohet asaj, ajo mund ta bëjë këtë në e qetë, padyshim pasi të ketë vlerësuar nevojën reale së bashku me gjinekologun e saj. Sidoqoftë, është qetësuese të dimë se vaksinimi kundër Sars-CoV-2 nuk është i dëmshëm. Gratë shtatzëna munden, nëse dëshirojnë, ta zgjedhin atë për të shmangur transmetimin e virusit.

Asnjë dëm për placentën

Një studim nga Universiteti Northwestern, botuar në Obstetrics & Gynecology, i cili shqyrtoi gjendjen e placentës së disa grave shtatzëna, qofshin të vaksinuara apo jo, argumentoi se vaksina për Covid-19 është e sigurt në shtatzani. Studiuesit ekzaminuan placentën e 84 grave të vaksinuara (me Moderna ose Pfizer në tremujorin e tretë) dhe 116 grave të pavaksinuara, të cilat kishin lindur në Spitalin e Grave Prentice të Çikagos. Indet iu nënshtruan analizës patologjike dhe u ekzaminuan nën mikroskop pas lindjes. Placentat e grave të vaksinuara nuk treguan asnjë ndryshim, duke demonstruar se vaksina nuk është e dëmshme për këtë organ jetësor.

Kutia e zezë e shtatzanisë

Ekspertët kanë deklaruar se placenta mund të konsiderohet “kutia e zezë” e shtatzanisë, sepse vuan efektet e gjithçkaje që ndodh në trup. Nëse diçka nuk shkon mirë gjatë shtatzanisë, ndryshime të llojeve të ndryshme vërehen në placentë.

Sidoqoftë, nuk u vërejt asnjë ndryshim pas kryerjes së vaksinës Covid-19. Disa muaj më parë, të njëjtët studiues kishin vërejtur në një studim se placentat e grave që rezultuan pozitive për virusin gjatë shtatzanisë ishin dëmtuar, në lidhje me rrjedhën anormale të gjakut midis nënës dhe fëmijës. Me pak fjalë, do të dukej më e rrezikshme të sëmuresh me Covid-19 sesa të bësh vaksinën. Studimi synon gjithashtu të hedhë poshtë besimin e përhapur përmes mediave sociale në Shtetet e Bashkuara, sipas të cilit vaksina mund të shkaktojë një përgjigje nga sistemi imunitar, i cili bën që trupi i nënës të refuzojë fetusin.

Duhet të jetë një zgjedhje e lirë

Me pak fjalë, vetëdija se vaksina Covid-19 është e sigurt në shtatzani është inkurajuese, por ky lajm është veçanërisht i rëndësishëm për të lejuar që gruaja shtatzanë të ndihet e lirë të zgjedhë. Sipas ekspertëve italianë, në fakt, vaksinat kundër Covid-19 nuk janë testuar tek gratë shtatzëna dhe infeksioni i Sars-Cov-2 gjatë nëntë muajve nuk shkakton dëme më serioze te gruaja shtatzanë sesa tek një bashkëmoshatare e cila nuk pret fëmijë. Nga ana tjetër, ka më shumë rreziqe, në rast infeksioni, nëse një grua shtatzanë ka ndërlikime të tilla si mbipesha, diabeti. Mesazhi i studiuesve është që gratë shtatzanë që duan të vaksinohen për të shmangur marrjen e sëmundjes duhet të ndihen të sigurta ta bëjnë.

Vaksina kundër Covid-19 e kryer gjatë shtatzanisë gjithashtu duket se mbron foshnjën: hulumtimet tregojnë se gratë shtatzanë prodhojnë antitrupa pas vaksinimit dhe i transferojnë ato tek foshnja në bark.

Lexo edhe: Lajm i mirë për gratë shtatzëna që vaksinohen kundër Covid 19, fëmijët lindin me antitrupa


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

Jo çdo NIPT është NIFTY

"Çfarë është testi NIFTY? A janë NIPT dhe NIFTY e njëjta gjë? A ka rëndësi se cilin të zgjedhësh? Këto janë të gjitha pyetjet me të cilat përballen shumë gra...

Gjithçka që duhet të dini...

Testi NIFTY nga GenePlanet u mundëson prindërve të ardhshëm të mësojnë më shumë për shëndetin e foshnjës së tyre ndërkohë që ai ose ajo është ende në mitër. Në këtë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X