A mund të ushtrohemi duke mbajtur maskë?

0 0

Një nga pyetjet që ka lindur gjatë pandemisë, në funksion të masave mbrojtëse është: a duhet të mbajmë maska ndërsa ushtrohemi? Edhe nëse nuk jeni adhurues i palestrave – ose jeni shumë e zënë me fëmijët tuaj, kështu që preferoni të vraponi përreth lagjes suaj – a është akoma e rëndësishme të mbuloni fytyrën tuaj ndërsa jeni në aktivitet jashtë?

Për të qenë të qartë, Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) thotë se njerëzit nuk duhet të mbajnë maska ndërsa ushtrojnë sepse mund të kufizojë aftësinë për të marrë frymë lirshëm. Por, nëse mendimi për të mos mbajtur maskë ju shqetëson dhe doni të ndiqni rekomandimin e Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve për të mbajtur maskë në publik, ka mënyra për ta bërë atë në mënyrë të sigurt.

Jaclyn Fulop, një terapist fizik i licencuar i bordit dhe pronar i Grupit të Terapisë Fizike të Shkëmbimit dhe Dr. Bita Nasseri, një mjek i njohur për mbi 20 vjet i trajnuar në Klinikën Mayo tregojnë gjithçka që duhet të dimë:

Çfarë ndodh me trupin tuaj kur ushtroni duke mbajtur maskën?

Frymëmarrja e rëndë gjatë ushtrimeve është e zakonshme edhe pa një maskë. Kështu, mbajtja e një maske mund të kompromentojë më tej efikasitetin e frymëmarrjes dhe potencialisht të ulë nivelet e oksigjenit. Për më tepër, rimarrja e gazrave që nxirrni është në përqendrim shumë më të lartë ndërsa mbani një maskë fytyre, dhe kjo nuk është një gjë e mirë.

“Ne nxjerrim frymën për të hequr qafe grumbullimin toksik të gazrave”, thotë Dr. Nasseri. “Nivelet e tepërta të dioksidit të karbonit, nivelet e rëna të oksigjenit dhe zhvendosja në ngopjen e oksigjenit në gjak krijojnë rezultate të padëshiruara në sistemin kardiovaskular dhe furnizimin me gjak të trurit. Mund të jetë e vërtetë ajri që thithni është më i lagësht ndërsa mbani ndonjë maskë fytyre, por kjo nuk do të thotë që ju jeni në rrezik më të ulët të dehidratimit. Në fakt, ju dehidroheni më shpejt si rezultat i mbajtjes së një maske në fytyrë “.

Gjëja më e rëndësishme është të dëgjoni trupin tuaj. Nëse ndiheni ndryshe, ndërsa ushtroni, lehtësojeni ose ndërpriteni ushtrimin plotësisht.

Sa kohë duhet ta mbani maskën gjatë ushtrimeve?

Është e vështirë të krijosh një parametër kohor, pasi siguria e maskave gjatë ushtrimit varet nga faktorë të shumtë. “Parametrat individualë përfshijnë mënyrën se si një individ është i aftë dhe cila është toleranca e tyre specifike e ushtrimeve dhe sa shpejt ata tolerojnë dhe përshtaten nga një gjendje e metabolizmit në pushim në tjetrën me ushtrime”, thotë Dr. Nasseri. “Por në përgjithësi, çdo 15 minuta jepini vetes një pushim. Gjeni një vend të izoluar ku mund të hiqni maskën tuaj dhe të thithni / nxirrni disa frymëmarrje me ajër të ose sapo të ndjeni simptoma të përzierash”.

Çfarë lloj maskash është më mirë të mbani kur ushtroheni?

“Është më mirë të mbani pëlhura organike të buta dhe që ju mundësojnë lehtësi në frymëmarrje”, thotë Dr. Nasseri.

A mund të ndikojë në sigurinë tuaj mbajtja e një maske të lagur?

Jo vetëm që maska juaj mund të laget shpejt gjatë ushtrimeve, por gjithashtu humbet aftësinë e saj për të bllokuar mikrobet që dalin jo vetëm që ndikojnë në veten tuaj, por edhe të tjerët që janë në afërsi me ju. “Ndërsa ushtroni, maska mund të bllokohet me djersë, papastërti, etj dhe në fund të fundit të bëhet më pak efektive”, thotë Fulop. “Nëse maska juaj laget, ajo mund të jetë joproduktive dhe të bëhet e depërtueshme nga grimcat, kështu që është e rëndësishme të gjeni një maskë që mban larg lagështinë.”

Ja se si të shmangni djersitjen e maskës:

“Jini të përgatitur me disa maska gjatë stërvitjes tuaj në mënyrë që t’i ndryshoni shpejt nëse bëhen me djersë”, thotë Fulop. “Unë rekomandoj vetëm aktivitet të ulët deri të moderuar dhe vendosni të përdorni një maskë me material të hollë për të shmangur mbinxehjen e trupit. Maskat e pambukut janë më të ndjeshme ndaj lagështimit më shpejt, kështu që kërkoni diçka që mund të ajroseni që ka dy shtresa ose më pak pëlhurë”.

Një strategji tjetër është të konsideroni të mbani një copë rreth ballit, e cila ndihmon në bllokimin e djersës për të parandaluar rënien e saj në maskën tuaj dhe rreth fytyrës suaj.

Lexo edhe: Mbajtja e maskës për një kohë të gjatë, shkak për puçrra në fytyrë


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

13 arsye pse duhet ta...

A e dini se vaji i bajames, që ju e doni kaq shumë, ka dobi të panumërta për shëndetin tuaj?  Nga flokët tek lëkura, nga zemra te thonjtë, përfitimet e...

A mund të trajtohet depresioni...

A mund të përdoren anti-inflamatorët për të trajtuar depresionin? Do të nevojitet një hetim i mëtejshëm për të konfirmuar këtë, por një studim, i botuar në American Journal of Psychiatry,...

Virusi N5H8, a jemi në...

Pas më shumë se një viti e gjysmë që kemi bashkëjetuar me Covid-19, të gjithë duhet të kemi një ide më të qartë se çfarë do të thotë të jetosh...

Nivele të larta të kolesterolit...

Efekti i kolesterolit LDL (i ashtuquajturi kolesterol i "keq") në rrezikun e zhvillimit të një infarkti miokardi gjithashtu varet nga gjenet dhe duke kombinuar informacionin mbi nivelin e kësaj lënde...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X