A mund të transmetojnë Covid – 19 personat e vaksinuar?

0 0

Në provat klinike të kontrolluara, vaksinat Pfizer-BioNTech dhe Moderna tashmë kanë provuar se ato mund të mbrojnë kundër COVID-19. Dhe në fillim të javës së kaluar, Qendra për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) njoftoi se studimi i saj i ri tregoi se efektiviteti i vaksinave është i vlefshëm edhe në një mjedis në botën reale.

Drejtori i CDC Rochelle P. Walensky, MD, foli për të dhënat e reja duke thënë se rezultatet e studimit sugjerojnë “që njerëzit e vaksinuar nuk e mbartin virusin, pra nuk sëmuren”.

Të dhënat e reja dhe komentet pasuese të drejtorit kanë bërë që shumë njerëz të pyesin nëse kjo do të thotë që njerëzit e vaksinuar nuk mund ta kalojnë virusin tek ata që nuk janë vaksinuar.

Së pari, pak informacion për studimin: Ai përfshiu 3,950 personel të kujdesit shëndetësor, personat e parë që u përgjigjën dhe punëtorë të tjerë thelbësorë dhe të vijës së parë të luftës, puna e të cilëve i vë ata në rrezik më të madh sesa popullata e përgjithshme e ekspozimit ndaj virusit. Nga këta punëtorë, 2,479 (62,8%) morën të dyja dozat e rekomanduara të vaksinës Pfizer ose Moderna dhe 477 (12,1%) morën vetëm një nga dozat.

Për 13 javësh, midis 14 dhjetorit, 2020 dhe 13 mars 2021, CDC rregullisht testoi punëtorët për COVID-19. Testet bëheshin çdo javë dhe gjithashtu sapo dikush filloi të ndjente simptoma të mundshme të virusit. Pjesëmarrësit e studimit ishin nga gjashtë shtete: Arizona, Florida, Minesota, Oregon, Texas dhe Utah.

Rreziku i infeksionit u zvogëlua me 90% midis atyre që ishin vaksinuar plotësisht (domethënë të paktën dy javë kishin kaluar që nga doza e tyre e dytë). Vaksinimi i pjesshëm gjithashtu siguroi përfitime mbrojtëse, duke zvogëluar rrezikun e infeksionit me 80% dy javë pas marrjes së dozës së parë. Dhe këto ulje të rrezikut shkojnë jo vetëm për infeksione simptomatike, por edhe për infeksione asimptomatike dhe para-simptomatike.

“Ky studim tregon se përpjekjet e vaksinimit po funksionojnë. Vaksinat e autorizuara siguruan mbrojtje të hershme, thelbësore në botën reale kundër infeksionit për personelin e kujdesit shëndetësor dhe punëtorët e tjerë thelbësorë të vijës së frontit”, tha Dr. Walensky në një deklaratë. “Këto zbulime duhet të ofrojnë shpresë për miliona amerikanë që marrin vaksina COVID-19 çdo ditë dhe për ata që do të kenë mundësinë të vaksinohen në javët në vazhdim. Vaksinat e autorizuara janë mjeti kryesor që do të ndihmojë në fundin e kësaj pandemie shkatërruese “.

Pra, a ka më pak të ngjarë që njerëzit e vaksinuar ta kalojnë virusin tek të tjerët, të vaksinuar apo jo?

Amesh A. Adalja, MD, studiues i vjetër në Qendrën Johns Hopkins për Sigurinë Shëndetësore, thotë se kjo është ajo që duket se sugjerojnë studimi dhe komentet e Dr. Walensky. “Siç ka deklaruar drejtori i CDC, studimi i ri ofron prova në botën reale që tregojnë se nëse jeni vaksinuar plotësisht, ju nuk jeni praktikisht në gjendje të infektoheni me virusin ose të shërbeni si një vektor i përhapjes”, thotë ai.

Megjithatë, CDC është ende duke rekomanduar që njerëzit e vaksinuar plotësisht të ndjekin udhëzimet e sigurisë COVID-19, të cilat përfshijnë shmangien e tubimeve dhe mbajtjen e një maske në publik. Sidomos sepse, ndërsa ekspertët e shëndetit publik besojnë se studimi i fundit sugjeron që njerëzit e vaksinuar nuk mund të transmetojnë virusin pasi nuk e kontraktojnë atë në radhë të parë, është ende diçka që CDC duhet të konfirmojë.

Lexo edhe: Personat obezë më pak të mbrojtur nga vaksina kundër Covid


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Covid-19, zbulohet veprimi i virusit...

Më shumë se 10% e të shëruarve nga Covid-19 e gjejnë veten duke jetuar me probleme me përqendrimin, lodhjen dhe kujtesën. Të dhënat dhe efektet e Covidit të zgjatur në...

Ulet numri i vaksinimeve kundër...

Prej gati dy vitesh, burimet shëndetësore dhe energjia janë përqendruar në trajtimin e pandemisë Covid-19, e cila ka shkaktuar miliona vdekje në mbarë botën. Megjithatë, është e rëndësishme që vëmendja...

Omicron, i ftohtë apo grip,...

Omicron – varianti i ri, shumë i transmetueshëm i koronavirusit SARS-CoV-2 – ka pushtuar botën, duke rritur numrat e Covid-19 në masa të jashtëzakonshme çdo ditë. Megjithëse aktualisht ka një...

Produktet e qumështit ndihmojnë parandalimin...

Plakja e trurit përfshin shfaqjen e mangësive të kujtesës që shpesh prekin edhe fjalët e përdorura zakonisht. Në rastet e demencës senile kjo mund të jetë një kambanë e parë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X