A mund të trajtohet depresioni me antiinflamatorë?

0 0

A mund të përdoren anti-inflamatorët për të trajtuar depresionin? Do të nevojitet një hetim i mëtejshëm për të konfirmuar këtë, por një studim, i botuar në American Journal of Psychiatry, pohon lidhjen midis sëmundjes së depresionit dhe inflamacionit.

Proteina reaktive C rritet

Hulumtimi i ri nga King’s College London, botuar në Revistën Amerikane të Psikiatrisë, zbuloi se njerëzit me depresion kanë nivele më të larta të proteinave C-reaktive se të tjerët. Kjo proteinë është një biomarker i një gjendjeje inflamatore e pranishme në gjak dhe e dallueshme përmes një analize të thjeshtë gjaku. “Ky hulumtim jep përgjigje për një pyetje që ne po e shtrojmë prej kohësh: sot mund të themi se te pacientët në depresion, gjërat e tjera janë të barabarta, niveli i inflamacionit është më i lartë”, shpjegon psikiatrja Carmine Pariante nga Kings College London, autore e studimit së bashku me Maria Pitharouli dhe Cathryn Lewis.

Studimi me më shumë se 85 mijë njerëz

Studiuesit analizuan të dhënat e Biobank angleze, për 86 mijë pacientë, në lidhje me shëndetin mendor, inflamacionin, lidhjen midis sëmundjeve dhe gjenetikës, pastaj stilin e jetës, mjedisin dhe gjendjen fizike. Nga rastet e analizuara, u zbulua se 31% vuanin nga çrregullimi i madh depresiv. Studiuesit theksuan një nivel më të lartë të proteinave C-reaktive në pjesëmarrësit me depresion.

Jo duhanpirjes dhe mbipeshës

Studimi i Kings College në Londër përjashtoi një lidhje midis përbërësit gjenetik dhe zhvillimit të depresionit. Në vend të kësaj, ne duhet t’i kushtojmë vëmendje stilit të jetës: sjelljet e pasakta, të tilla si ushqimyerja e pashëndetshme dhe pirja e duhanit mund të rrisin gjendjen inflamatore. Ndjekja e një jetese të shëndetshme dhe të ekuilibruar është një mënyrë e mirë për të kontribuar në mirëqenien psikologjike.

Ky studim i ri nuk gjeti një lidhje shkak-pasojë midis inflamacionit dhe depresionit, vetëm nxori në pah një lidhje të mundshme. Megjithatë, një linjë e re e hulumtimit është shfaqur për të gjetur gjithashtu barna të reja efektive.

Lexo edhe: Largoni depresionin dhe ankthin në vetëm tre javë duke konsumuar këto ushqime


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Dëmet nga smogu në 1000...

Fimp (Federata Italiane e Mjekëve të Pediatrisë), në bashkëpunim me Sin (Shoqërinë Italiane të Neonatologjisë) dhe Sip (Shoqëria Italiane e Pediatrisë) paralajmëron autoritetet për rreziqet që lidhen me dëmtimin e...

Kolesteroli i lartë, vijnë në...

Përdorimi i suplementeve specifike për kontrollin e kolesterolit është vazhdimisht në rritje në vendet evropiane. Midis këtyre produkteve, fitosterolet (ose sterolet bimore) kanë një popullaritet në rritje: efikasiteti i tyre...

Mikroplastika: gjendet 10 herë më...

Mikroplastika - ose fragmente plastike më të vogla se 5 milimetra - gjenden kudo, që nga uji në shishe deri te ushqimi. Tashmë dihet se ato janë shumë të përhapura...

Varianti Delta i virusit: një...

Ndërsa pandemia përparon, me përhapjen e variantit Delta të virusit Sars-CoV-2 dhe rritjen e numrit të të infekektuarve, studiuesit kanë frikë se mburoja që ka mbrojtur të vegjlit, fëmijët dhe...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X