A mund të përdorimin antibiotikët gjatë shtatzanisë?

0 0

Përdorimi i ilaçeve gjatë shtatzanisë duhet të jetë shumë i kujdesshëm, sidomos kur bëhet fjalë për antibiotikët. Ky medikament shërben për të luftuar bakteriet që shkaktojnë një infeksion të caktuar si për shembull një bronshit apo cistit (infeksion urine).

Gjithmonë do të jetë mjeku ai që do të vlerësojë momentin kur duhet të përdoret si edhë në çfarë doze. Nuk duhet ta bëni këtë pa marrë më parë miratimin e tij pasi mund të shkaktoni probleme tek fëmija.

A mund të përdorimin antibiotikët gjatë shtatzanisë?

Augmentina
Ndër antibiotikët më të përdorur në shtatzani është Augmentina, pasi elementi aktiv i saj lehtëson simptomat e infeksionet si në rrugët e frymëmarrjes ashtu edhe në rrugët biliare. Ka efekt shumë të mirë në infeksionet e urinës (cistit). Mjeku mund të këshillojë të merrni dy herë në ditë dhe ju nuk duhet absolutisht ta tejkaloni këtë limit. Mund të rekomandohet edhe në rastet kur vuani nga dhimbjet e fytit nëse janë shkaktuar nga një bakter. Augmentina merret vetëm në rastet kur është e domosdoshme me të vërtetë në mënyrë që të parandalohet ndonjë efekt anësor tek nëna dhe fëmija. Nuk merret nga personat që vuajnë nga mëlçia dhe kanë reaksion ndaj Amoksicilinës. Në gjidhënie merret në rast mastiti.

Amoksicilina
Amoksicilina gjendet në shumë medikamente dhe bën pjesë tek penicilina. Përdoret së bashku me acidin clavulanic dhe zakonisht merret në rast infeksioneve të ndryshme si për shembull otiti apo edhe në rast të shfaqjes së bakterieve në urinë.

Monuril
Mund të përdoret vetëm nëse është vërtet i nevojshëm ashtu si edhe Zimoksi apo Velamox. Këta antibiotikë nuk do të kenë pasoja tek fetusi nëse ndiqen me përpikmëri udhëzimet e mjekut.

Lexoni edhe: Ilacet qe perdoren per dhimbjen e kokes ne shtatzani

Cfare jeni duke bere me shume gjate ketyre diteve se ditet e meparshme?

  • Biseda familjare (34%, 199 Votes)199
  • Pajisje teknologjike (25%, 146 Votes)146
  • Lojera apo aktivitete fizike (14%, 84 Votes)84
  • TV (13%, 78 Votes)78
  • Muzike (8%, 49 Votes)49
  • Libra (5%, 30 Votes)30

Total Voters: 586

Loading ... Loading ...

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

Jo çdo NIPT është NIFTY

"Çfarë është testi NIFTY? A janë NIPT dhe NIFTY e njëjta gjë? A ka rëndësi se cilin të zgjedhësh? Këto janë të gjitha pyetjet me të cilat përballen shumë gra...

Gjithçka që duhet të dini...

Testi NIFTY nga GenePlanet u mundëson prindërve të ardhshëm të mësojnë më shumë për shëndetin e foshnjës së tyre ndërkohë që ai ose ajo është ende në mitër. Në këtë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X