A mund të përdor ilaçe kundër insekteve në shtatzani?

0 0

 

Ilaçet kundër insekteve mund të përdoren në shtatzani, por me kujdes. Ato përmbajnë N, N-diethyl-meta-toluamide kimike, i njohur zakonisht si Deet, një insekticid shumë efektiv.

Produktet që përmbajnë deri në 50% Deet konsiderohen të jenë të sigurta për ju që t’i përdorni gjatë shtatzanisë dhe gjatë gjidhënies. Vetëm sigurohuni që t’i përdorni ato sipas udhëzimeve. Një sasi e caktuar e Deet mund të absorbohet përmes lëkurës suaj në gjak, dhe në doza të mëdha mund t’ju sëmurë rëndë.

Është e rëndësishme që të jeni të kujdesshëm kur përdorni produktet me bazë Deet gjatë shtatzënisë, sepse nuk kemi informacion të mjaftueshëm për rreziqet që mund të paraqesin.

Një studim zbuloi prova të një lidhjeje midis përdorimit të tyre në tremujorin e parë dhe një defekti të lindjes tek djemtë të quajtur hypospadias, një term i përdorur për të përshkruar një problem për hapjen e penisit. Megjithatë, nevojiten më shumë kërkime për t’u siguruar për këtë lidhje.

Ju mund ta menaxhoni situatën pa përdorur ilaçe, duke përdorur rroba të përshtatshme që ju mbulojnë qafën, duart, këmbët për të mos qenë në kontakt me insektet.

Lexo edhe: Si ta heq insektin qe ka pickuar femijen?


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

Jo çdo NIPT është NIFTY

"Çfarë është testi NIFTY? A janë NIPT dhe NIFTY e njëjta gjë? A ka rëndësi se cilin të zgjedhësh? Këto janë të gjitha pyetjet me të cilat përballen shumë gra...

Gjithçka që duhet të dini...

Testi NIFTY nga GenePlanet u mundëson prindërve të ardhshëm të mësojnë më shumë për shëndetin e foshnjës së tyre ndërkohë që ai ose ajo është ende në mitër. Në këtë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X