loading

A mund të ngel shtataznë nëse sperma del jashtë pas marrëdhënieve seksuale?

0 0

 

Unë dhe im shoq po përpiqemi të kemi një fëmijë dhe ky do të jetë fëmija ynë i parë. Kam lexuar shumë informacione se si të mbetem shtatzënë sa më shpejt, prandaj gjatë seksit po aplikojmë pozicionin misionar për rezultatet më të mira, por kam vërejtur se pas seksit sperma rrjedh jashtë vaginës.

A është kjo normale? Çfarë mund të bëj për këtë? A i ul shanset për të pasur një fëmijë?

Kjo është shumë normale. Sperma që del jashtë organit mashkullor gjatë ejakulimit përbëhet nga shumë elementë të ndryshëm. Një nga përbërësit e tij është spermatozoidi. Gjatë një ejakulacimi normal të mashkullit, ka midis 20 dhe 400 milionë spermatozidë. Ndërkohë mjafton vetëm një prej tyre për të ngelur shtatzanë.

Ajo që normalisht ndodh pas marrëdhënieve seksuale, është se një pjesë e spermës do të rrjedhë. Megjithatë, një sasi e konsiderueshme mbetet në pjesën e pasme të vaginës dhe një sasi edhe më e vogël e bën rrugën e saj deri në qafën e mitrës, në mitër dhe poshtë gypave të fallopit. Pikërisht këtu, në gypat fallopiane, spermatozoidi dhe veza takohen.

Pra, ju nuk keni nevojë që të merrni ndonjë pozicion të caktuar pas marrëdhënieve seksuale, për të ngelur shtatzanë dhe dalja e spermës nuk zvogëlon shanset për diçka të tillë.

Lexo edhe: A mund te ngel shtatzane nese kam mbyllur tubat?

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

7 arsye pse duhet t’I...

Huffington Post shkruan se ka disa arsye pse zgjedhja më e mirë është t’i çoni fëmijët në plazh. Ja cilat janë ato: 1 - Fëmijët mund të eksplorojnë dhe të...

4 Supersticione nga të cilat...

Rrugëtimi nga një vajzë që nuk duhet të kujdeset për asgjë tjetër përveç vetes, tek të bërit nënë nuk është i lehtë. Kjo është edhe më sfiduese kur dikush përballet...

Materniteti “Mbretëresha Geraldinë” hap klasa...

Materniteti “Mbretëresha Geraldinë” në Tiranë ka hapur për herë të parë klasa prenatale falas për të trajnuar nënat e reja mbi kujdesin që duhet të kenë ndaj bebit. Gratë që...

Fushata në tualetet e ambienteve...

Donte Palmer është një baba shembullor, i cili disa herë është bërë viral në rrjet për shkak të kujdesit që tregon për fëmijët e tij. Në një nga postimet e...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X