A mund të mbaj në krah fëmijën ndërkohë që jam shtatzanë?

0 2

A është e sigurt të ngrini në krahë një fëmijë ndërsa jeni shtatzënë? Ja çfarë duhet të dinë nënat e ardhshme me të vegjlit në shtëpi.

“Njerëzit vazhdojnë të më thonë se nuk duhet të marr djalin tim në krahë (i cili është 25 kilogramë dhe vetëm një fëmijë) ndërsa jam shtatzënë. Por nuk mund ta shmang atë. Çfarë duhet të bëj?”

Nëse jeni shtatzanë dhe ndërkohë keni edhe një fëmijë të vogël, mund të jetë sfiduese, për të mos thënë e pamundur, të shmangni plotësisht ngritjen e të vegjëlve tuaj ndërkohë që po rritni një tjetër vogëlush brenda jush.

Për sa kohë që mjeku juaj nuk ka kufizuar aktivitetin tuaj (ose ngritjen), nuk është problem të merrni në krahë fëmijën tuaj të madh, por së pari merrni leje nga mjeku juaj. Dhe gjithmonë njoftojeni atë nëse keni ndonjë dhimbje ose njollë pasi ngrini një fëmijë më të vogël.

Për sa kohë që ngritja juaj është e pakufizuar, sigurohuni që po e bëni në një mënyrë që nuk ju lëndon shpinën.

Për të qenë e sigurt, para se të ngrini fëmijën:

  • Stabilizoni trupin tuaj fillimisht duke marrë një qëndrim të gjerë (këmbët sa gjerësia e shpatullave).
  • Futni pastë pasmet tuaja.
  • Përkuluni në gjunjë, jo në bel dhe ngrihuni (jo befas) me këmbë dhe jo me shpinë.

Lexo edhe: Kur mund t’i lë vizitorët të mbajnë në krahë fëmijën e porsalindur?


  1. gate io türkiye

    At the beginning, I was still puzzled. Since I read your article, I have been very impressed. It has provided a lot of innovative ideas for my thesis related to gate.io. Thank u. But I still have some doubts, can you help me? Thanks.

  2. #1 Web Designing Agency in USA and Canada

    Your post is simply a breath of fresh air. I’ve learned so much from your expertise and passion for the subject. Kudos! Keep up the good work. By the way I am a Senior Researcher at Clickmen™ – #1 Web Designing Company in USA and Canada providing Web Designing & Development as well as Search Engine Optimization (SEO) services throughout European Union, United States & Canada.

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

Jo çdo NIPT është NIFTY

"Çfarë është testi NIFTY? A janë NIPT dhe NIFTY e njëjta gjë? A ka rëndësi se cilin të zgjedhësh? Këto janë të gjitha pyetjet me të cilat përballen shumë gra...

Gjithçka që duhet të dini...

Testi NIFTY nga GenePlanet u mundëson prindërve të ardhshëm të mësojnë më shumë për shëndetin e foshnjës së tyre ndërkohë që ai ose ajo është ende në mitër. Në këtë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X