A mund te kete probleme gjate udhetimit me makine nje femije i vogel?

0 0

Sipas mjekes pediatre Jill Irving për “Babycentre”, fëmijët nën 24 muajsh do të kenë shumë rrallë probleme gjatë udhëtimit me makinë, dhe këtu i referohemi trazimeve të stomakut (e zë makina).

Si ta kuptojmë kur një fëmijë e zë makina?

 • Fillon me dhimbje barku dhe nuk bën rehat;
 • Ka të përziera dhe më tepër pështymë në gojë;
 • Është i nxehtë por i zbehtë dhe mund të ketë djersë.

Zakonisht kjo gjendje krijohet nga prania e aromave të forta gjatë udhëtimit apo nga rrugët me kthesa. Nëse e lëviz shumë kokën do të ndihet edhe më keq, gjithashtu nëse shikon një objekt nga afër.

Si ta bëjmë fëmijën tonë të ndihet më mirë gjatë udhëtimit?

 • I planifikoni udhëtimet tuaja në një kohë që përkon me orën e gjumit të fëmijës;
 • E vendosni fëmijën të flejë para udhëtimit dhe në momentin e nisjes (nëse nuk udhëtoni dot në momentin e gjumit) e vendosni në sexholino. Nëse do të ndihet keq do të jetë më tepër i predispozuar për t’u rikthyer në gjumë, pra nuk do të arrijë të vjellë.
 • Mos e ushqeni shumë para nisjes;
 • Nëse fëmija vjell i jepni gji apo formulë (ose ujë të zier) që të mos dehidratohet.
 • E mbani makinën të freskët dhe mos e vishni shumë fëmijën.
 • Vendosni mbrojtëse nga dielli në mënyrë që ai të mos detyrohet të kthejë kokën anash.
 • Mos përdorni aromatizues makinash;
 • Mos konsumoni në asnjë mënyrë duhan dhe mos përdorni as ju parfum gjatë udhëtimit;
 • Hapni shpesh dritaret për të ajrosur makinën;
 • Dëgjoni muzikën që fëmija juaj preferon më shumë.

Cfare jeni duke bere me shume gjate ketyre diteve se ditet e meparshme?

 • Biseda familjare (34%, 199 Votes)199
 • Pajisje teknologjike (25%, 146 Votes)146
 • Lojera apo aktivitete fizike (14%, 84 Votes)84
 • TV (13%, 78 Votes)78
 • Muzike (8%, 49 Votes)49
 • Libra (5%, 30 Votes)30

Total Voters: 586

Loading ... Loading ...

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

A keni raste te familjarëve...

Nëse ti ose të afërmit e tu jeni prekur nga kanceri i trashëguar, mund të pyesni veten se si mund ta përdorni këto njohuri në të ardhmen dhe të jeni...

Për ty mike që je...

E di… Ndiej padrejtësi tani që po shkruaj për ty. Ndihem fajtore sepse jam një nga gratë me fat. Çdo fjalë që shkruaj më thumbon... Sepse e di. E di...

9 mënyra si t’i tregoj...

Të zbulosh se je shtatzënë është një nga momentet më të rëndësishme të jetës. Është lajmi më i madh i jetës suaj, lajmi që mezi prisni t'i ndani me partnerin...

Shkon në spital me temperaturë...

Mëngjësi i sotëm ka ardhur me një lajm të trishtë për një familje në Elbasan dhe tronditës për gjithë qytetarët. Një vogëlushe 3-vjeçare ka ndërruar jetë në spitalin rajonal të...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X