A mund të jeni njëlloj të aftë fizikisht gjatë agjërimit në Ramazan?

0 0

Ka një numër pyetjesh që dalin në lidhje me mënyrën se si agjërimi ndikon në performancën fizike, si tek atletët dhe tek njerëzit e zakonshëm. E para lidhet me mënyrën se si agjërimi ndikon në aftësinë tuaj për të kryer detyra fizike të përditshme: mos mendoni që të shkoni në palestër, të bëni vrap apo një sport të caktuar?

Së pari, kur konsumimi i kJ (kiloxhaul) reduktohet në një masë të madhe gjatë agjërimit, studimet kanë treguar se njerëzit kanë vështirësi më të mëdha në kryerjen e detyrave të zakonshme.

Një faktor i dytë është efekti i mundshëm që agjërimi ka në masën e përgjithshme të muskujve. Humbja e madhe e peshës shkakton humbje të masës pa yndyrë si për shembull muskujt e dobët dhe çdo gjë tjetër që është pa yndyrë.

Si duhet të hani:

Ka shumë pak studime mbi agjërimin dhe shpesh ndryshojnë shumë në lidhje me metodat dhe llojin e personave të studiuar. Rritja e marrjes së proteinave në ditët e agjërimit mund të zvogëlojë humbjen e muskujve të dobët. Por ushtrimi luan një rol të rëndësishëm gjithashtu. Studimet tregojnë se masa pa dhjamë mund të mbahet duke ushtruar nëpërmjet agjërimit të përhershëm dhe studimet mbi kafshët laboratorike kanë sugjeruar që agjërimi i përhershëm dhe periodik në të vërtetë mund të rrisë aftësinë dhe rezistencën ndaj lëndimeve.

Duhet të merrni në konsideratë përbërjen e ushqimeve që hani para dhe pas stërvitjes. Karbohidratet janë të nevojshme për performancën tuaj gjatë ditës dhe ato shërbejnë edhe për dikë që agjëron.

Dhe kështu, nëse doni të bëni palestër ose të mos humbisni masën muskulare, duhet t’i siguroni trupit tuaj energji gjatë trajnimit. Përndryshe, ajo që do të ndodhë është që ju të humbni pak peshë, por performanca juaj e trajnimit do të rrezikohet dhe çfarëdo përfitimi që mund të fitoni në një fushë zerohet nga humbjet në fusha të tjera.

Trajnohu më pak dhe fito më shumë

Në pamje të parë këto duken kontradiktore: nëse agjërimi e bën më të vështirë ushtrimin, si mund ta përmirësojë palestra? Përgjigja mund të qëndrojë në mënyrën se si dhe kur ushtroni gjatë periudhave të agjërimit.

Në një studim të agjërimit për Ramazan të botuar në Gazetën Ndërkombëtare të Mjekësisë Sportive në 2014, një grup lojtarësh të rinj të futbollit u vlerësuan para dhe gjatë agjërimit. Gjatë kohëzgjatjes së studimit, disa nga grupet vazhduan me trajnim normal të peshës gjatë periudhës së Ramazanit, ndërsa të tjerët kishin zvogëluar volumin e tyre të trajnimit me 22%.

Studiuesit zbuluan se grupi që kishte reduktuar trajnimin e tyre në të vërtetë përfundoi duke dhënë një performancë më të mirë si rezultat i programit të trajnimit. Në fund të Ramazanit rezultatet e tyre të fuqisë ishin më të mira, dhe ata ishin shumë më mirë në krahasim me grupin e që ishte trajnuar më shumë.

Kur agjëroni edhe në Ramazan, pra kur keni një kohë më të kufizuar për të ngrënë, është më mirë që të përshtatni programin tuaj të stërvitjes për t’u trajnuar më pak.

Një pjesë e adaptimit që kërkohet për të ushtruar është të merret parasysh jo vetëm intensiteti i trajnimit tuaj, por edhe koha që ju hani dhe koha që trajnoheni në lidhje me njëra-tjetrën.

Lexo edhe: A mundem te mbaj ramazan?

Posted in I pakategorizuar

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Lidhja me fëmijën tuaj pas...

Fëmija juaj i porsalindur është në kraharorin tuaj ndërsa derdhni lot gëzimi. Besojmë se e keni imagjinuar momentin kur fëmija juaj vjen në botë si momenti më i lumtur i...

A keni raste te familjarëve...

Nëse ti ose të afërmit e tu jeni prekur nga kanceri i trashëguar, mund të pyesni veten se si mund ta përdorni këto njohuri në të ardhmen dhe të jeni...

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X