A mund të ha kivi në shtatzani?

0 2

Kivi dhe shtatzania

Konsumi i frutave gjatë shtatzanisë është thelbësor për shëndetin e nënës dhe fëmijës.

Ndër frutat më të rekomanduara dhe më të dobishme është kivi.

Le të shohim pse një nënë e ardhshme duhet të hajë gjithmonë kivi në shtatzani.

Kivi në shtatzani? Absolutisht po!

Fruti i kivit është një frut shumë i dashur. Përfitimet e tij gjatë shtatzanisë janë të shumëfishta.

Kaloritë e kivit dhe vlerat ushqyese: Kaloritë e kivit, në të vërtetë, janë vetëm 61 në 100 gramë.

Sa për vlerat e tjera ushqyese, gjithashtu: kivi është një frut i pasur me vitamina, në veçanti me vitaminë C, E, K dhe flavonoide, të domosdoshme për shëndetin e fetusit; është i pasur me kalium, thelbësor në ushqyerjen e duhur gjatë shtatzanisë dhe ndihmon në parandalimin e depresionit, lodhjes, ngërçeve dhe çrregullimeve të traktit të tretjes; është i pasur me folate, që favorizon zhvillimin e saktë të tubit nervor të foshnjës dhe është themelor për zhvillimin e trurit dhe aftësive njohëse; 84% e tij është e përbërë nga uji; ai përmban 9% karbohidrate.

Kivi përmirëson shëndetin kardiovaskular dhe shqetësimet e gjumit

Konsumi i kivit në shtatzani ndihmon në përmirësimin e shëndetit kardiovaskular, falë pranisë së:

polifenoleve;

vitaminës C;

vitaminës E;

kaliumit.

Ngrënia e kivit çdo ditë zvogëlon rrezikun e koagulimit të gjakut, aterosklerozës dhe sëmundjeve të tjera të zemrës.

Përveç kësaj, shqetësimet e gjumit janë shumë të shpeshta, veçanërisht në shtatzëninë e hershme.

Kivi gjithashtu ndihmon për të luftuar këto bezdi sepse serotonini dhe flavonoidet përmirësojnë cilësinë e gjumit.

Kivi dhe tretja në shtatzani

Tretja në shtatzani mund të ngadalësohet pasi mitra rritet në vëllim, për shkak të presionit në bark.

Kivi ndihmon në promovimin e tretjes dhe funksionimin e saktë të zorrëve gjithashtu sepse, falë përmbajtjes së fibrave, kivi ka veti laksative.

Kivi dhe diabeti, kivi dhe hekuri

Prania e ulët e sheqernave në kivi është ideale për nënat në pritje që vuajnë nga diabeti gestacional ose për ato që vuajnë prej tij edhe jashtë shtatzanisë.

Për më tepër, ky frut, falë pranisë së luteinës, lehtëson thithjen e hekurit, që është shumë i rëndësishëm në shtatzani. Përveç kësaj, luteina gjithashtu promovon shëndetin e duhur të syve.

Kivi dhe vitamina C në shtatzani

Ndoshta shumë nuk e dinë që kivi përmban më shumë vitaminë C se portokalli dhe limoni.

Prandaj, kivi në shtatzani kontribuon në forcimin e sistemit imunitar, si dhe në mbrojtjen e trupit nga gripi, ftohjet dhe infeksionet e rrugëve të frymëmarrjes.

Për më tepër, ndër përfitimet e ndryshme, vitamina C siguron shëndetin e dhëmbëve dhe mishrave, si dhe parandalimin e patologjive pak a shumë serioze.

Përfitime të tjera të kivit në shtatzani

Karakteristikat e dobishme të kivit gjatë shtatzanisë sigurisht që nuk kanë mbaruar këtu.

Kivi, në fakt:

  • është një antioksidant i fuqishëm, i cili mbron trupin nga dëmtimet e radikaleve të lira;
  • mban lëkurën e re dhe zvogëlon rreziqet e rrezeve UV;
  • kalciumi dhe fosfori gjithashtu parandalojnë shfaqjen e patologjive siç është osteoporoza.

Lexo edhe: Kur mund t’ja prezantojme kivin bebit dhe cilat jane disa nga perfitimet nga konsumimi i tij?


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Edhe sasia minimale e kafes...

Gjatë periudhës së shtatzanisë, të gjitha bëhemi shumë më të ndërgjegjshme për mënyrën tonë të të ushqyerit, se çfarë duhet të hamë e çfarë jo. Megjithatë, jo gjithmonë është e...

Koha e Qershive!

Qershitë janë ndër frutat më të preferuara që i duan pothuajse të gjithë. Edhe pse aromës, ngjyrës dhe pamjes së tyre nuk i reziston dot askush, kur bëhet fjalë për...

A mund të konsumohet majdanozi...

Majdanozi është një bimë që përdoret gjerësisht në kuzhinë në mbarë botën. Dobitë e tij për shëndetin tonë janë të panumërta. Por shtatzania është një periudhë delikate dhe si e...

Mënyra e ngrënies gjatë shtatzanisë...

Ju mund të kujdeseni për mirëqenien e foshnjës tuaj ndërsa është ende në bark. Si për shembull duke praktikuar aktivitet fizik dhe duke ndjekur një stil të shëndetshëm të ushqyerjes....

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X