loading

A mund të bëjnë balet djemtë?

0 0

Javën e kaluar, një prezantuese televizive në Amerikë qeshi dhe u tall me lajme se djali i madh i princit William, George e pëlqen kërcimin dhe programi i tij mësimor përfshin edhe baletin.

Megjithatë, shumë shpejt Lara Spencerit iu desh të kërkonte falje për qëndrimin e saj ndaj këtij lajmi. Por, ka pasur një reagim masiv ndaj saj, që i dukej qesharake fakti që princit i pëlqente kërcimi. Ka pasur shumë komente në rrjet që ngrejnë zërin se baleti nuk është vetëm për vajza, madje është ngritur një fushatë virtuale nën fjalët #Edhedjemtekërcejnë.

Anëtarët e botës profesionale të vallëzimit kanë bërë hapa përpara për të dënuar komentet e pandjeshme të Spencerit.

Në shenjë reflektimi dhe në përgjigje të fushatës që mori përmasa të mëdha, studioja televizive e programit të Spencerit, u shndërrua në një sallë vallëzimi me shumë pjesëmarrës meshkuj.

Kërcimi (dhe të gjitha format e artit) në të vërtetë nuk njohin asnjë gjini, racë, moshë apo përkatësi.

Jemi në vitin 2019 dhe më në fund po mbrojmë idenë që vajzat mund të bëjnë gjithçka: të luajnë sporte, të bëhen CEO, të kandidojnë për presidente, por për fat të keq, komentet e fundit tregojnë se ne nuk kemi përqafuar në të njëjtën linjë të të menduarit, kur bëhet fjalë për atë që djemtë mund të bëjnë.

Por, ka edhe një të mirë nga e gjithë kjo, sidoqoftë. Sado të dëmshme mund të kenë qenë fillimisht komentet e Spencerit, ato na kanë ndihmuar të ndriçojmë idenë që edhe djemtë mund të bëjnë gjithçka që duan.

Qoftë edhe balet!

Lexo edhe: 8 të vërteta të ashpra për baballarët që rrisin djem


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Ndëshkimi duke i lënë fëmijët...

Nëse po mundoheni të disiplinoni vogëlushin tuaj dhe keni lexuar raporte që ndëshkimi duke i lënë vetëm do të çojë në probleme sjelljeje më vonë në jetë, mund të relaksoheni....

Mënyra si i flisni fëmijës...

Siguria e fëmijëve, sidomos në ambientet jashtë shtëpisë, ku rreziku rritet, është shumë e rëndësishme. Kështu, mbrojtja e një fëmije nga makinat në rrugë, duhet të jetë patjetër prioriteti i...

Si të trajtojmë ndrojtjen tek...

Ka fëmijë që nuk ndihen shumë mirë në disa situata sociale dhe mund të bëjnë përpjekje të mëdha për të qëndruar larg tyre. Kur ndrojtja e fëmijëve është e tepërt?...

Gjesti i mësueses ditën e...

Një mësuese në Oklahoma Karen Wunderlich Loewe, është bërë virale këtë javë pasi postoi një aktivitet në lidhje me rikthimin në shkollë pas pushimeve, që u bë dita e saj...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X