A mund të bëj edhe vaksinën e gripit edhe të Covid19 njëkohësisht?

0 0

Kur vaksinat kundër COVID-19 filluan të dalin në qarkullim në fillim të vitit 2021, Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) këshilluan njerëzit të prisnin të paktën dy javë para se të bënin një vaksinim tjetër të çfarëdo lloji. Por gjatë pranverës së vitit 2021, udhëzimi u rishikua dhe tani thonë se vaksina COVID-19 dhe vaksinat e tjera mund të administrohen njëkohësisht.

Sidoqoftë, për shkak se vaksinat për COVID-19 janë relativisht të reja, CDC nuk ka një sasi të dhënash se si vaksinimet e tjera mund të ndikojnë në të, ose anasjelltas. Ndërsa sezoni i gripit po afrohet dhe ne mbetemi në pandemi, ju mund të pyesni për sigurinë e marrjes së të dy injeksioneve në të njëjtën kohë, dhe nëse (ose si) marrja e të dyjave mund të ndikojë në përgjigjen tuaj imune.

Çfarë duhet të dini për marrjen e vaksinës COVID-19 dhe vaksinës së gripit në të njëjtën kohë ose rreth saj, sipas ekspertëve të sëmundjeve infektive.

A është në rregull marrja e vaksinës kundër gripit dhe vaksinës kundër COVID-19 në të njëjtën kohë?

Sipas Cassandra M. Pierre, MD, MPH, mjeke e sëmundjeve infektive dhe drejtore mjekësore e programeve të shëndetit publik në Qendrën Mjekësore të Bostonit, po. Ajo i thotë se jo vetëm që është e sigurt të marrësh të dyja injeksionet në të njëjtën kohë, ajo në të vërtetë e rekomandon nëse nuk e keni bërë ende vaksinën ose jeni duke pritur për dozën tuaj të dytë të vaksinës COVID-19 për të ndihmuar në parandalimin përhapjes së dy sëmundjeve në komunitet.

Ndërsa njerëzit sapo kanë filluar të marrin këto dy vaksina të veçanta në të njëjtën kohë, marrja e imunizimeve të shumta njëkohësisht nuk është një praktikë e re. Për shembull, Gigi Gronvall, PhD, Studiuese e Lartë në Qendrën Johns Hopkins për Sigurinë Shëndetësore në Shkollën e Shëndetit Publik Bloomberg, thotë se fëmijët në mënyrë rutinore marrin disa vaksina – për shembull, vaksinat e fruthit, shytave dhe rubeolës (MMR) – në të njëjtën kohë. Pra, futja e shumë viruseve në trup në të njëjtën kohë nuk ndikon se sa mirë sistemi juaj imunitar mund t’ju mbrojë prej tyre. “Sistemi juaj imunitar është i aftë të përtypur çamçakëz dhe të ecë në të njëjtën kohë”, – thotë Gronvall.

Sipas CDC, imunogjeniteti – aftësia e një vaksine për të nxitur një përgjigje imune – dhe ngjarjet negative janë përgjithësisht të ngjashme nëse bëhet një vaksinë apo disa. Dr Pierre thotë se i njëjti parim vlen për të dyja dozat e COVID -19.

Sido që të jetë, nuk ka të ngjarë që ju të ndiheni shumë më keq pasi të keni bërë të dyja vaksinat sesa do të ndiheshit sapo të kishit bërë një. Nicolas Barros, MD, një specialist i sëmundjeve infektive në Indiana University Health, thotë se ai sugjeron përdorimin e gjymtyrëve të ndryshme, nëse është e mundur, për të shmangur një reagim lokal të dhimbjes në të njëjtën gjymtyrë nga dy vaksina. Dhe ndërsa Gronvall thotë se mund të ndiheni të zymtë, veçanërisht nëse zakonisht ndiheni të zymtë pas vaksinave, marrja e dy vaksinave nuk do të thotë që ju duhet të ndjeni dyfish efektet anësore.

“Deri më tani, me njerëzit që i kanë marrë të dyja, nuk ka ndryshime të rëndësishme në efektet anësore,” thotë Dr. Barros.

Kur duhet të bëj vaksinat e gripit dhe COVID?

Në përgjithësi, Dr Pierre thotë se mjekët rekomandojnë marrjen e një vaksine kundër gripit pranë fillimit të sezonit të gripit, i cili zakonisht ndodh nga shtatori deri në maj. Gronvall sugjeron që vaksinimi i gripit të bëhet deri në fund të tetorit. “Tani është një kohë e mirë për të shkuar për të marrë një vaksinë kundër gripit, veçanërisht nëse mund të shkoni të merrni të dyja vaksinat”, –  thotë Dr. Pierre. Vetëm mbani në mend grupet e veçanta, si njerëzit e moshuar ose individët me imunitet të dëmtuar, mund të kenë nevojë për një vaksinë të gripit më vonë gjatë sezonit, kështu që flisni me mjekun tuaj nëse jeni të shqetësuar për kohën.


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Salmonela, si të minimizojmë rrezikun...

Rastet e infeksionit të salmonelës nga ushqimi janë në rritje, veçanërisht muajt e fundit, veçanërisht në Kanada, Gjermani dhe Mbretërinë e Bashkuar. Ato do të gjurmohen kryesisht në konsumin e...

Covid 19 më i rëndë...

Covid-19 është më i rëndë te ata që vuajnë nga depresioni ose çrregullime të tjera psikologjike. Këta pacientë në fakt janë më të ekspozuar ndaj rrezikut të infektimit të virusit...

Vaksinimi i detyruar i studentëve,...

Me rihapjen e universiteteve, është rikthyer në qendër të diskutimit çështja e vaksinimit, e cila për studentët dhe stafin akademik është bërë e detyrueshme. Shumë prej tyre shprehen të pasigurt,...

Kolesteroli: një e pesta e...

Sa më i ulët kolesteroli, aq më mirë pwr shwndetin. Për Shoqërinë Evropiane të Kardiologjisë është ky rregull i thjeshtë që duhet të udhëheqë menaxhimin e kolesterolit LDL te pacientët...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X