A mund ta perdorim amoksicilinen gjatë gjidhenies?

0 0

Amoksicilina është një medikament i përdorur gjerësisht. Ky atibiotik përdoret për trajtimin e shumë problemeve, infeksioneve në lëkurë, në rrugët urinare dhe për inflamacionin. Inflamacioni i gjirit është një problem i zakonshëm tek gratë që ushqejnë me gji vogëlushët e tyre.

Por a munden këto gra të përdorin amoksicilinën për ta trajtuar atë?

Amoksicilina është një antibiotik që bëhet nga penicilina. Ajo mund të përdoret e vetme apo duke u kombinuar me ilaçe të tjera. Atë mund ta gjeni në forma të ndryshme si tablet, pluhur apo shurup. Zakonisht këshillohet nga mjeku për kurimin e infeksioneve bakteriale, ndërsa te gratë që ushqejnë fëmijët me gji  amoksicilina jepet për të kuruar inflamacionin.

A duhet te frikësohemi nëse amoksicilina ndikon edhe në qumështin e gjirit?

Si shumë ilace të tjera edhe amoksicilina kalon në qumështin e gjirit. Koha kur qumështi i gjirit ka përqëndrimin më të lartë të amoksicilinës është nga 4 deri në 6 orë pas marrjes së këtij medikamenti. Sasia e amoksicilinës që gjendet në qumësht varet nga trupi i gruas. Sasia mesatare e amoksicilines në qumështin e gjirit pas konsumimit të këtij medikamenti nga ana e nënës është 0.5 mg/l

 Por a është e sigurt gjatë gjidhënies?

Amoksicilina konsiderohet e sigurt nga “American Academy of Pediatric”  të cilët e kanë provuar se shëndeti i bebit nuk ndikohesh edhe nëse nëna që e ushqente atë me gji përdorte amoksicilinë.  Ndaj amoksicilina futet tek antibiotikët që mund të përdoren në mënyrë të sigurt edhe gjatë gjidhënies.

Lexoni dhe: Ushqyerja me gji dhe medikamentet

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Gratë që tentojnë për fekondim...

Kur vendosni të filloni një proces të fekondimit të asistuar, është mirë të vlerësoni funksionimin e gjendrës tiroide. Lidhja mes gjëndrës tiroide dhe fekondimit të asistuar, shpesh nuk vlerësohet në...

Sport në shtatzani? Jo vetëm...

Shtatzanë dhe aktivitet fizik? Është një kombinim absolutisht i mundshëm. Konfirmimi vjen nga një hulumtim nga CONI dhe Chicco, një kompani udhëheqëse në sektorin e fëmijërisë, e cila tregoi se...

Vështirësitë e nënave gjidhënëse që...

Gjidhënia është një nga fazat më të bukura të mëmësisë, e cila shërben jo vetëm për të plotësuar gjithë nevojat fizike të fëmijës, por forcon lidhjen e tij me nënën....

Binjakët lindin më herët? Po,...

Kohëzgjatja e shtatzanisë është afërsisht 40 javë në shtatzanitë me vetëm një foshnje, por falë ultratingulliy të kryer rreth javës së 36-të është e mundur të dihet më saktësisht data...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X