A largohet menjëherë barku pas lindjes?

0 0

Muajin e kaluar një personazh i njohur në një reality show, Jade Roper Tolbert lindi fëmijën e saj të dytë . Por Jade vazhdon t’i shërbejë shfaqjes televizive gjatë tremujorit të saj të katërt, duke postuar një foto që dëshmon e barku nuk zhduket menjëherë kur fëmija lind.

“Po i duhet shumë kohë mitrës sime për t’u rikthyer në gjendjen e saj normale këtë herë, por sinqerisht nuk e kam dashur kurrë trupin tim më shumë sesa pas lindjes”, shkroi nëna e dy fëmijëve në një foto ku rrinte lëkurë më lëkurë me të porsalindurin.

Ajo vazhdon: “Kam bërë disa qepje dhe po shërohem ngadalë fizikisht shërimi mendor dhe emocional është vështirë të përcaktosh me gisht se kur përfundon, por unë po i jap vetes mundësinë për të përpunuar gjithçka”.

Jade ka të drejtë, barku vazhdon edhe për disa kohë, veçanërisht kur nuk është shtatzënia juaj e parë.

Ndërsa Diana Spalding, mamie, shkruan, “Shkalla në të cilën zgjat barku pas lindjes varet nga disa faktorë: i sati është  fëmija  (ka tendencën të jetë më i ekzagjeruar me secilën shtatëzani, sepse gjithçka është shtrirë më parë) , forca para-ekzistuese e muskujve të barkut, dhe lloji i trupit në përgjithësi. ”

Me pak fjalë, është krejt normale që Jade të vazhdojë të jetë në gjendje në këtë fazë pas lindjes. Dhe për fat të mirë, ajo e di atë.

Lexo edhe: Barku pas lindjes, pse ndryshon dhe si ta tonifikojme


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Lidhja me fëmijën tuaj pas...

Fëmija juaj i porsalindur është në kraharorin tuaj ndërsa derdhni lot gëzimi. Besojmë se e keni imagjinuar momentin kur fëmija juaj vjen në botë si momenti më i lumtur i...

DIVO, për t’i bërë 1000...

Çdo ditë është e rëndësishme por 1000 ditët e para të jetës janë vendimtare pasi janë castet ku krijohen rrenjët, baza e zhvillimit të fëmijës tuaj por ndërkohë edhe modeli...

Rreziqet dhe përfitimet e shtatzanisë...

Në vendin tonë, gjithnjë e më shumë gra vendosin të kenë një fëmijë në moshën 40-vjeçare. Disa vendosin të presin deri në këtë moshë për të pasur një fëmijë, disa...

Gjërat që nuk i prisja...

Duke qenë nënë për herë të parë, kishte aq shumë gjëra që nuk i dija për lindjen derisa e jetova atë përvojë. Edhe pse isha vetë profesioniste në fushën e...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X