A ka ndonje problem nese femija zbulohet ndersa fle?

0 0

Përse fëmija zbulohet ndërsa është në gjumë?

Fëmija e urren batanijen apo çarçafin, kjo pasi ai e shikon si një pengesë. Vetëm disa minuta pasi është shtrirë në shtrat fillon ta largojë atë. Në këtë rast disa nëna përdorin pizhama më të trasha ose një thes gjumi. Por a është e vërtetë që fëmijës i bën dëm të flejë zbuluar? Përgjigja është jo, kjo pasi organizmi i tij ka disa karakteristika që nuk e lejojnë atë të ndiejë të ftohtë.

Cilat janë këto karakteristika që nuk e lejojnë beben të ndiejë të ftohtin?

Bebet e vogla kanë një shtresë qimesh në lëkurë si edhe një shtresë yndyre e cila quhet “yndyra Bruno ose TAB”. Kjo shtresë është me ngjyrë të errët si pasojë e përqëndrimit të lartë të hekurit. Funksioni i saj është t’i përgjigjet ndryshimeve të temperaturës duke prodhuar nxehtësi nëse temperatura është më e ulët nga sa duhet të jetë.

Si funksionon?

Kjo shtresë yndyrore djeg kaloritë deri në momentin që temperatura stabilizohet. Nëse në ambientin e jashtëm do të jetë ftohtë ajo rrit temperaturën e trupit të fëmijës. Me kalimin e viteve shtresa TAB pakësohet dhe rritet shtresa e bardhë. Sipas të dhënave kjo shtresë tek të porsalindurit zë rreth 3-5% të peshës trupore.

Lexoni edhe: Cfare te beni kur femijen e ze gjumi duker pire gji?

A jo pelqen sajti i ri? (Komentet i lini tek seksioni Sugjero nje ide)

  • Po (87%, 177 Votes)177
  • Jo (13%, 26 Votes)26

Total Voters: 203

Loading ... Loading ...

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X