A janë vërtet transmetues të Covid-19 fëmijët?

0 0

A mund ta transmetojnë fëmijët Covid-19 apo roli i tyre si “infektues” është relativ? Është një nga pyetjet e para që ekspertët nuk ia bënë vetes në shpërthimin e pandemisë dhe e cila nuk ka gjetur ende një përgjigje të caktuar, edhe nëse duket se mosha e fëmijërisë përfaqëson në të vërtetë një lloj flluske që nuk është shumë e ndjeshme ndaj infeksionit (ata sëmuren më pak). Tani, një studim i ri duket se konfirmon se fëmijët janë më pak ngjitës sesa të rriturit.

Në realitet, hulumtimi i ri ende nuk i është nënshtruar rishikimit nga kolegët, domethënë procedura e vlerësimit dhe përzgjedhjes e parashikuar në kërkimin shkencor. Sidoqoftë, ai u krye nga një grup studiuesish nga Holanda, veçanërisht nga Laboratori Rajonal i Shëndetit Publik Kennemerland të Hollandës, Instituti Kombëtar për Shëndetin Publik dhe Mjedisin dhe Spitalin e Fëmijëve Wilhelmina në Qendrën Mjekësore Universitare në Utrecht.

Të dhënat e mbi 25 mijë njerëzve të analizuar

Studiuesit ekzaminuan rezultatet e testeve të shpejta të antigjenit, të quajtura edhe teste PCR, të kryera në një zonë të Hollandës deri në 1 Dhjetor 2020. Së bashku, ata ekzaminuan të dhënat e më shumë se 25,000 njerëzve më pak se 20 vjeç dhe 238 më pak se 12 vjeç. Gjatë vlerësimeve të tyre, ata vunë në dukje se ngarkesat virale të mostrave të mbledhura ndryshonin në varësi të moshës së personit.

A janë fëmijët më pak ngjitës?

“Testet PCR tregojnë numrin e cikleve të nevojshme për të identifikuar virusin pas amplifikimit të materialit gjenetik, kështu që sa më e ulët të jetë vlera që shfaqet, aq më e lartë është ngarkesa virale”, shpjeguan autorët. Epo, “tek fëmijët nën moshën 12 vjeç, shtupat kthyen një vlerë mesatare prej katër ciklesh më të lartë se ajo që del nga mostrat e atyre mbi 80”. Kjo do të thotë që ngarkesa virale tek fëmijët e moshës shkollore është 16 herë më e ulët se ajo e gjetur te personat mbi 80-të. Për këtë arsye testet e shpejta janë më pak të sakta tek të rinjtë.

Në dritën e këtij dhe studimeve të tjera të kryera në të kaluarën, duket e arsyeshme të supozohet se roli i fëmijëve në transmetimin e Covid-19 është me të vërtetë i kufizuar.

Pavarësisht nga shkalla e tyre e ngjitjes, fëmijët duhet të mbrohen ende. Edhe në rastin e tyre, shumë prej rregullave të vendosura pas shpërthimit të pandemisë Covid-19 zbatohen. Natyrisht, natyra e detyrueshme e maskës është një përjashtim, i cili është i vlefshëm vetëm për fëmijët më të mëdhenj se gjashtë vjeç.

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Mëlçia e dhjamosur tek fëmijët,...

Dietë jo e duhur, e pasur me yndyrna dhe sheqerna të thjeshta, mënyra e jetesës vetëm ulur, por jo vetëm: shfaqja e mëlçisë yndyrore tek fëmijët lidhet gjithashtu me një...

Sëmundjet e mishrave të dhëmbëve...

Periodontiti është një sëmundje shumë e zakonshme e mishrave të dhëmbëve dhe është zbuluar se mund të promovojë një kancer veçanërisht agresiv të gojës (karcinoma me qelizë skuamoze orale, që...

Covid 19 pasoja edhe në...

Shoqata Italiane e Andrologjisë (SIA), gjatë karantinës së vitit të kaluar zhvilloi një sondazh në internet për të vlerësuar shëndetin e Italianëve. Hulumtimi përfshiu mbi 2,500 njerëz duke theksuar për...

Si e neutralizojnë fëmijët Covid...

Në fillim të pandemisë Covid-19, u kuptua shpejt se fëmijët shfaqën simptoma shumë të lehta, të ngjashme me një formë të lehtë gripi ose ata shpesh ishin plotësisht asimptomatikë. Një...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X