A janë të shëndetshme suplementet e proteinave pluhur?

0 0

Çfarë janë saktësisht proteinat pluhur?

Nuk ka asnjë formulim standard, por proteina pluhur zakonisht bëhen nga një ose më shumë lloje të proteinave, të izoluara nga një ushqim dhe të përqendruara në një formë të tharë, të pluhurit imët. Mund të jetë nga një burim shtazor, duke përfshirë vezët ose proteina të rrjedhura nga qumështi, ose një larmi burimesh bimore. Proteina me burim bimor mund të vijë nga ushqime si bizele, sojë, oriz kaf, kuinoa, fara kungulli dhe kërp.

Lejimi i rekomanduar dietik për proteina për një të rritur të shëndetshëm me një nivel aktiviteti fizik minimal është aktualisht 0.8 gram proteina për kilogram të peshës trupore në ditë.

Një shqetësim i mundshëm në lidhje me proteinat pluhur

Disa teste gjatë viteve analizuan nëse ndotësit, siç janë metalet e rënda, gjenden në pluhurin e proteinave. Një provë e tillë u krye nga Clean Label Project në 2018. Nga më shumë se 130 pluhurat proteina të testuara, grupi zbuloi se 75% e produkteve të ekzaminuara përmbajnë nivele të matshme të plumbit. Kjo dhe gjetjet e tjera të studimit u shfaqën shqetësuese, kështu që një studim i vitit 2020 i botuar në Toxicology Reports shqyrtoi efektet e mundshme shëndetësore që mund të lidhen me konsumimin e proteinave pluhur. Studiuesit zbuluan se deri në tre racione ditore të proteinave pluhur nuk shoqëroheshin me një rrezik në rritje të efekteve shëndetësore jo-kancerogjene për shkak të ekspozimit të metaleve të rënda.

Sidoqoftë, nëse ende shqetësoheni nga ekspozimi i metaleve të rënda, sigurisht që mund të zgjidhni të mos përdorni fare suplemente pluhur të proteinave.

Si të përdorni suplementin e proteinave pluhur

Pluhurin e proteinave mund ta shtoni në miell tërshëre ose tërshërë brenda natës, petulla, biskota mëngjesi dhe në ato që njihen si toptha dhe shufra energjie. Një pluhur proteina gjithashtu mund të përzihet në supa, në humus apo dhe në brumin e picave.

Pra, a është i shëndetshëm pluhuri i proteinave?

Qëllimi nuk është të shtoni proteina në gjithçka që hani. Përkundrazi, është të përmbushni (dhe të mos tejkaloni) nevojat tuaja ditore për proteina. Për sa i përket nëse pluhurat e proteinave janë një mënyrë e shëndetshme për ta bërë këtë, një opsion me përbërës të thjeshtë, me bazë bimore, sigurisht që mund të jetë – veçanërisht nëse është testuar për ndotësit. Megjithatë, prioritet duhet të jenë ushqimet që kanë përmbajtjen e nevojshme të proteinave.

Lexo edhe: Kujdes, jo shumë proteina për fëmijët


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Dieta e ulët në kalori,...

Një dietë me kalori të ulët duket se ngadalëson rritjen e tumoreve më shumë sesa një dietë ketogjenike. Ky është rezultati i një studimi të fundit nga një grup studiuesish...

Si të mbrojmë stomakun gjatë...

Antibiotikët kryejnë funksionin e eliminimit të infeksioneve bakteriale brenda trupit. Por antibiotikët nuk pastrojnë vetëm sëmundjen që shkaktojnë bakteret e këqija. Ata gjithashtu vrasin bakteret "e mira" të pranishme në...

Sekreti në ushqyerje që na...

EPIC, një studim i fundit multidisiplinar i publikuar në revistën shkencore "PLOS Medicine", ka treguar se shumëllojshmëria e ushqimit është baza e jetëgjatësisë. Për studiuesit, në fakt, "diversiteti në të...

Ide për ushqime të shëndetshme...

Ditët e fundit është bërë publik lajmi se Ministria e Arsimit dhe e Shëndetësisë kanë vendosur të ndalojnë disa ushqime që konsiderohen të pashëndetshme për t’u marrë me vete nga...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X