A janë të rrezikshme luleshtrydhet gjatë shtatzanisë?

0 1

Konsumi i luleshtrydheve në shtatzëni: po apo jo?

Luleshtrydhet janë një nga frutat më të dashura dhe dyshimi i nënave të ardhshme në lidhje me konsumimin e tyre gjatë shtatzanisë.

Të dashura nëna, rrini të qeta sepse mund të hani luleshtrydhe në shtatzani.

Sidoqoftë, duhet të merrni masa paraprake të vogla.

A mund të hahen luleshtrydhet gjatë shtatzanisë?

Konsumi i luleshtrydheve gjatë shtatzanisë është i lejuar, përveç rastit kur vuani nga një alergji ndaj luleshtrydheve.

Për më tepër, është thelbësore që luleshtrydhet të lahen dhe dezinfektohen, mbase me sode buke para se nëna e ardhshme t’i hajë ato.

Meqenëse janë rritur në tokë, në fakt, ekziston një rrezik më i madh që ato të jenë në kontakt me baktere siç është Toxoplasma Gondii.

Për të larë luleshtrydhet me kujdes ekstrem është thelbësore:

  • të bëni një larje të parë me ujë të rrjedhshëm;
  • duhet t’i njomni ato me ujë dhe bikarbonat për 30 minuta ose me ujë dhe një dezinfektues për 15 minuta;
  • shpëlajini ato plotësisht me ujë të rrjedhshëm.

Shmangni kombinimin e luleshtrydheve dhe kremit gjatë shtatzanisë, si për konsum kalorik ashtu edhe për shkak se konsumi i kremit gjatë shtatzanisë mund të ndodhë vetëm nëse prodhohet me qumësht të pasterizuar.

Përfitimet dhe kaloritë e luleshtrydheve për gratë shtatzëna

Konsumi i frutave dhe perimeve gjatë shtatzanisë është thelbësor për zhvillimin e duhur të foshnjës dhe mirëqenien e nënës.

Sa për frutat, një nga më të rekomanduarat është padyshim luleshtrydhja sepse sjell përfitime të shumta për nënën dhe bebin.

Nëse jeni të kujdesshëm për t’i larë dhe dezinfektuar ato dhe nëse mjeku ju ka siguruar rrezikun nga alergjitë, mund të shijoni përfitimet e shumta të luleshtrydheve gjatë shtatzanisë.

  • Janë të pasura me acid folik, thelbësor gjatë shtatzanisë për të parandaluar shfaqjen e patologjive siç është spina bifida tek fëmija.
  • Ato përmbajnë shumë vitaminë C, e cila në fund të vaktit ju lejon të thithni më mirë hekurin, thelbësor për shtatzaninë.
  • Janë të pasura me antioksidantë.
  • Ato përmbajnë vitaminë D, e cila është thelbësore për kockat e nënës dhe zhvillimin psikofizik.
  • Sa i përket luleshtrydheve dhe vlerave ushqyese, thjesht mendoni për konsum të kufizuar të kalorive: vetëm 33 kalori në 10 gramë.
  • Përmbajnë jod, i rëndësishëm për zhvillimin e kujtesës së fëmijës.
  • Ato ndihmojnë në luftimin e konstipacionit në shtatzani.

Këto përfitime janë më të mëdha në luleshtrydhet e egra dhe më të vogla, të cilat gjithashtu janë më të shijshme. Tek luleshtrydhet e mëdha që shpesh gjenden në supermarket, lëndët ushqyese janë të pranishme në sasi të kufizuara dhe përfitimet janë më të pakta.

Alergjia nga luleshtrydhet: cilat janë rreziqet?

Luleshtrydhet janë një frut alergjik për shkak të pranisë së histaminës, një molekulë organike e përfshirë kryesisht në reaksione alergjike.

Nëse jeni në dyshim dhe keni frikë se zhvilloni një alergji në shtatzani, filloni me një sasi të vogël. Nëse shfaqen skuqje, kruajtje, shkoni te mjeku, i cili do t’ju sugjerojë një antihistaminë që nuk është e ndaluar në shtatzani.

Lexo edhe: Përfitimet shëndetësore nga konsumi i luleshtrydheve

 


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Edhe sasia minimale e kafes...

Gjatë periudhës së shtatzanisë, të gjitha bëhemi shumë më të ndërgjegjshme për mënyrën tonë të të ushqyerit, se çfarë duhet të hamë e çfarë jo. Megjithatë, jo gjithmonë është e...

Koha e Qershive!

Qershitë janë ndër frutat më të preferuara që i duan pothuajse të gjithë. Edhe pse aromës, ngjyrës dhe pamjes së tyre nuk i reziston dot askush, kur bëhet fjalë për...

A mund të konsumohet majdanozi...

Majdanozi është një bimë që përdoret gjerësisht në kuzhinë në mbarë botën. Dobitë e tij për shëndetin tonë janë të panumërta. Por shtatzania është një periudhë delikate dhe si e...

Mënyra e ngrënies gjatë shtatzanisë...

Ju mund të kujdeseni për mirëqenien e foshnjës tuaj ndërsa është ende në bark. Si për shembull duke praktikuar aktivitet fizik dhe duke ndjekur një stil të shëndetshëm të ushqyerjes....

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X