A i dëmton mbajtja e maskës nxënësit?

0 0

Sipas një deklarate të Matteo Bassettit, drejtori i Klinikës së Sëmundjeve Infektive të spitalit San Martino në Genova, maska ​​ kirurgjikale e mbajtur nga nxënësit e shkollave, për shkak të situatës emergjente nga Covid-19, mund të fshehte rreziqet për shëndetin e fëmijëve.

Çfarë problemesh mund të shkaktojë te fëmijët

Duke marrë një sugjerim nga përvoja personale e përdorimit të maskës dhe një video në temën e postuar në mediat sociale nga OBSH dhe Unicef, Bassetti nënvizon se si përdorimi i maskës në shkollë mund t’i bëjë nxënësit të përjetojnë ndjesi të pakëndshme: nga nxehtësia e thjeshtë, bezdi dhe acarim përveç vështirësive (të durueshme) të frymëmarrjes.

Kujdes nga përpjekjet

Duke përsëritur dokumentin nga OBSH dhe Unicef ​​dhe duke sulmuar ata që e kritikojnë për deklaratat e tij mbi këtë temë, Bassetti bën një paralele midis problemeve të shkaktuara nga maska ​​tek të rriturit dhe problemeve që mund të shkaktojë për nxënësit. Duke u nisur nga fakti që mbajtja e maskës zvogëlon aftësinë kardio-pulmonare të të rriturve kur janë në situatë stresuese, mjeku infeksionist përkthen situatën në sjelljet shkollore. Në shkollë, argumenton Bassetti, ngritja në mësim i vendos nxënësit nën një lloj stresi e presioni. Nuk mund të thuhet se një fëmijë i marrë në pyetje nuk po përjeton një situatë stresuese. Pikërisht për këtë arsye, sipas Bassettit, mbajtja e një maske në shkollë mund të rrezikojë shëndetin e studentëve.

Lexo edhe: Masat që mbrojnë familjen tuaj nga koronavirusi
Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Mungesa e vitaminës D rrit...

Personat që kanë mungesë të vitaminës D mund të jenë më të rrezikuar të rezultojnë pozitivë ndaj Covid-19. Kjo u zbulua nga një studim i kryer nga Universiteti i Çikagos...

Problemet me mishrat e dhëmbëve...

Është zbuluar një marrëdhënie midis problemeve të mishrave të dhëmbëve dhe shfaqjes së kancerit të zorrës së trashë. Sipas disa studiuesve, periodontiti i patrajtuar, përveç se shkakton humbjen e dhëmbit...

Së shpejti pritet të dalë...

I ftohti është një infeksion i frymëmarrjes i shkaktuar nga një mori virusesh, midis të cilave ekziston edhe virusi syncytial i frymëmarrjes (Vrs). Ndërsa VRS zakonisht shkakton vetëm një formë...

Tetori, muaji i parandalimit të...

Në pranverë, urgjenca për shkak të pandemisë Covid-19 detyroi kujdesin shëndetësor t'u jepte përparësi emergjencave, duke shtyrë vizitat dhe kontrollet. Sipas Crems, Qendrës për Kërkime në Ekonomi dhe Menaxhim në...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X