A fle femija im mjaftueshem?

0 0

Disa shqetësime të fëmijës, si për shembull hiperaktiviteti apo bullizmi, vijnë edhe si pasojë e një gjumi jo të mirë. Për këtë arsye është e rëndësishmë të kuptoni nëse fëmija juaj fle mjaftueshëm.

Rëndësia e gjumit

Një gjumë i mirë i përket atij prej 9 orësh të nevojshme për të rikuperuar energjitë e humbura gjatë ditës. Në fakt mungesa e gjumit shkakton shumë probleme tek fëmija. Nga mungesa e gjumit vendoset në rrezik cilësia e jetës së fëmijës.

Është kryer një studim…

Sipas një studimi të kryer në zonën e Campagnano Romano tek fëmijët e shkollës fillore, është nxjerrë përfundimi se 50% e fëmijëve nuk e plotëson limitin normal të 9-10 orëve të gjumit. Sipas udhëheqësit Oliviero Bruni, njëkohësisht edhe president botëror i mjekësisë së gjumit në moshën fëmijënore, kjo është diçka tepër e rrezikshme. Pamjaftueshmëria e gjumit sipas tij shkakton hiperaktivitet tek fëmija, mangësi në të mësuar si edhe sjellje agresive.

Mos anashkaloni problemet me frymëmarrjen

Gjithmonë sipas këtij studimi, orari i gjumit të fëmijës nuk duhet të jetë asnjëherë pas orës 22:00, edhe pse ky orar duhet të ndiqet në raste shumë të rralla. Idealja do të ishte ora 20:30-21:00. Ata theksojnë se në cilësinë e gjumit të fëmijës ndikojnë edhe frika, ankthi, problemet e frymëmarrjes etj. Në këtë rast duhet të vendosni fëmijën tuaj në gjumë në oraret e sipërpërmendura.

A i lejoni te tjeret te puthin femijet tuaj?

Loading ... Loading ...

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X