A është normale të më vijnë periodat dy herë në muaj?

0 0

Cikli menstrual mesatar zgjat 28 ditë, por mund të ndryshojë nga 24 në 38 ditë. Nëse një cikël menstrual është më i shkurtër, një gruaje mund t’i vijnë periodat më shumë se një herë në muaj. Ndërsa ndryshimet e rastësishme në ciklin menstrual nuk janë të pazakonta, përjetimi i shpeshtë i dy periodave në një muaj mund të tregojë një problem të rëndësishëm.

Gjashtë shkaqe të mundshme

Shkaqet e mundshme për të ardhur periodat dy herë në muaj përfshijnë:

 1. Anomali një herë

Ardhja e periodave dy herë në një muaj nuk është gjithmonë një shenjë e një problemi. Një grua herë pas here mund të ketë një cikël menstrual më të shkurtër që përfshin dy perioda në muaj. Pas kësaj, periodat mund të kthehen në ciklin e tyre të rregullt. Ky ndryshim i rastësishëm është arsyeja pse mjekët kërkojnë modele të qëndrueshme të gjakderdhjes së shpeshtë përpara se të bëjnë një diagnozë ose të sugjerojnë trajtime, përveç nëse ekziston një infeksion ose një problem më serioz.

 1. Mosha e re

Ciklet e parregullta menstruale janë të zakonshme tek të rejat që sapo kanë filluar t’u vijnë periodat. Vajzat priren të kenë cikle menstruale më të shkurtra ose ndonjëherë më të gjata gjatë pubertetit, gjë që mund të çojë në dy perioda në 1 muaj. Nivelet e hormoneve luhaten ndjeshëm gjatë pubertetit. Hulumtimet sugjerojnë se cikli menstrual i një të reje mund të marrë rreth 6 vjet për t’u bërë i rregullt nga koha kur fillojnë periodat e para.

 1. Endometrioza

Endometrioza është një gjendje ku indet që janë të ngjashme me indet e mitrës rriten në zona të tjera të trupit. Endometrioza mund të shkaktojë dhimbje barku, ngërçe anormale dhe gjakderdhje të parregullt. Ndonjëherë, gjakderdhja mund të jetë aq e rëndë sa të duket si një periodë tjetër. Një mjek, në disa rrethana, mund të diagnostikojë endometriozën duke përdorur një ekzaminim të legenit dhe ultratinguj.

Megjithatë, një operacion i vogël i quajtur laparoskopi është e vetmja mënyrë përfundimtare për të diagnostikuar gjendjen.

 1. Perimenopauza

Perimenopauza i referohet viteve që çojnë në menopauzë kur hormonet e një gruaje fillojnë të ndryshojnë. Perimenopauza mund të zgjasë deri në 10 vjet. Gjatë asaj kohe, gratë shpesh përjetojnë cikle menstruale të parregullta, duke përfshirë cikle më të shkurtra ose më të gjata, kapërcim të periodave ose përjetimin e gjakderdhjes më të rëndë ose më të lehtë. Kur një grua nuk ka pasur perioda për 12 muaj rresht, ajo është në menopauzë.

 1. Probleme me tiroiden

Problemet e tiroides mund të shkaktojnë ndryshime në perioda. Tiroidja është një rregullator i proceseve hormonale në trup. Kjo gjëndër e vogël në formë fluture, gjendet përballë fytit dhe kontrollon funksionet, si temperaturën e trupit dhe metabolizmin. Ciklet e parregullta menstruale janë një simptomë e zakonshme që lidhet me problemet e tiroides. Kjo është e vërtetë si për tiroiden ose hipotiroidizmin joaktiv, ashtu edhe për tiroiden ose hipertiroidizmin tepër aktiv. Sipas Burimit të Besuar të Departamentit Amerikan të Shëndetësisë dhe Shërbimeve Njerëzore, një në tetë gra do të përjetojnë probleme me tiroiden gjatë jetës së tyre.

Simptomat e hipotiroidizmit përfshijnë:

 • keni gjithmonë ftohtë;
 • kapsllëk;
 • ndjenja e lodhjes gjatë gjithë kohës;
 • gjakderdhje e rëndë menstruale;
 • lëkurë e zbehtë;
 • fytyrë e fryrë;
 • ritmi i ngadaltë i zemrës;
 • shtim i pashpjegueshëm në peshë.

Simptomat e hipertiroidizmit përfshijnë:

 • keni gjithmonë vapë
 • fryrje e syve;
 • diarre ose jashtëqitje të shpeshta;
 • vështirësi në gjumë;
 • nervozizëm;
 • ritmi i shpejtë i zemrës;
 • humbje peshe e pashpjegueshme.

Të dyja gjendjet janë të trajtueshme, kështu që duhet të shkohet te mjeku nëse mendoni se mund të keni probleme me tiroiden.

 1. Fibroidet e mitrës

Fibroidet e mitrës janë rritje që ndodhin në mitër. Fibroidet zakonisht nuk janë kancerogjene, por mund të shkaktojnë gjakderdhje, veçanërisht gjakderdhje të rëndë menstruale.

Simptomat shtesë të fibroideve mund të përfshijnë:

 • ndjenja e presionit në legen;
 • urinim i shpeshtë;
 • dhimbje mesi;
 • dhimbje gjatë seksit.

Ndërsa mjekët nuk e dinë se çfarë e shkakton zhvillimin e fibroideve të mitrës, dinë se ato priren të zhvillohen në familje dhe ndryshimet në nivelet e hormoneve mund të ndikojnë në to. Mjekët shpesh mund ta diagnostikojnë gjendjen duke kryer një ekzaminim të legenit ose duke kryer studime imazherike, të tilla si një ekografi.

Kur duhet të shkoni te mjeku?

Diskutoni periodat e shpeshta ose të rënda me një mjek. Nëse dikujt i vijnë periodat dy herë në muaj për dy ose tre muaj rresht, duhet të drejtohet te mjeku. Vajzat dhe gratë gjtihashtu duhet të shkojnë te mjeku nëse kanë gjakderdhje të rëndë që nënkupton mpiksje të madhe të gjakut, ndërrim të pecetave çdo 1-2 orë.

Simptoma të tjera të menstruacioneve për të cilat një vajzë/grua duhet të flasë me një mjek përfshijnë:

 • ju bie të fikët;
 • dhimbje ose gjakderdhje gjatë aktit seksual;
 • dhimbje pelvike;
 • gulçim;
 • ndryshime të pashpjegueshme në peshë, duke përfshirë shtimin ose humbjen e peshës.

Periodat e shpeshta mund të tregojnë një gjendje  të rëndësishme që kërkon trajtim. Periodat e shumta mund të rezultojnë gjithashtu në humbje gjaku që çon në anemi, kështu që është thelbësore të kërkoni këshilla mjekësore.

Lexo edhe: 5 gabime që bëjnë gratë gjatë periodave


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Covid-19, zbulohet veprimi i virusit...

Më shumë se 10% e të shëruarve nga Covid-19 e gjejnë veten duke jetuar me probleme me përqendrimin, lodhjen dhe kujtesën. Të dhënat dhe efektet e Covidit të zgjatur në...

Ulet numri i vaksinimeve kundër...

Prej gati dy vitesh, burimet shëndetësore dhe energjia janë përqendruar në trajtimin e pandemisë Covid-19, e cila ka shkaktuar miliona vdekje në mbarë botën. Megjithatë, është e rëndësishme që vëmendja...

Omicron, i ftohtë apo grip,...

Omicron – varianti i ri, shumë i transmetueshëm i koronavirusit SARS-CoV-2 – ka pushtuar botën, duke rritur numrat e Covid-19 në masa të jashtëzakonshme çdo ditë. Megjithëse aktualisht ka një...

Produktet e qumështit ndihmojnë parandalimin...

Plakja e trurit përfshin shfaqjen e mangësive të kujtesës që shpesh prekin edhe fjalët e përdorura zakonisht. Në rastet e demencës senile kjo mund të jetë një kambanë e parë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X