A është normale që veshët e fëmijës sim prodhojnë shumë dyll?

0 2

Pse veshët bëjnë dyll?

Dylli i veshit bëhet në kanalin e jashtëm të veshit, zona midis pjesës mishore të veshit në pjesën e jashtme të kokës dhe veshit të mesëm. Termi mjekësor për dyllin e veshit është cerumen.

Dylli i veshit ka disa funksione të rëndësishme. Ai:

  • vepron si një shtresë e papërshkueshme nga uji i kanalit të veshit, duke e mbrojtur atë dhe daullen e veshit nga mikrobet që mund të shkaktojnë infeksion.
  • bllokon papastërtitë, pluhurin dhe grimcat e tjera, duke mos dëmtuar ose irrituar daullen e veshit

Dylli kalon nëpër kanalin e jashtëm të veshit deri në hapjen e veshit. Pastaj ose bie ose del gjatë larjes. Në shumicën e njerëzve, kanali i jashtëm i veshit prodhon dyll veshi gjatë gjithë kohës, kështu që kanali gjithmonë ka sasi të mjaftueshme dylli.

A duhet hequr dylli i veshit?

Zakonisht, nuk ka nevojë të hiqni dyllin e veshit sepse del vetë. Ngjitja e çdo gjëje në veshët e një fëmije rrit rrezikun e infeksionit ose dëmtimit të kanalit të veshit ose daulles së veshit. Tamponët e pambukut janë të dobishëm për nevoja të ndryshme kujdesi, por nuk duhet të përdoren për të hequr dyllin e veshit. Në shumicën e rasteve, larja e rregullt është e mjaftueshme për ta mbajtur atë në nivele të shëndetshme.

Ndërsa disa njerëz kanë më shumë dyll veshi se të tjerët, në përgjithësi veshi prodhon aq dyll sa i nevojitet. Rrallëherë, veshët e fëmijëve bëjnë shumë dyll. Dhe nganjëherë dylli mund të grumbullohet dhe të bllokojë kanalin e veshit, veçanërisht kur shtyhet nga një gisht, një shtupë pambuku ose ndonjë objekt tjetër. Kjo quhet “ndikim”. Nëse ndikon në dëgjim ose shkakton dhimbje ose parehati, mjeku mund ta heqë atë.

Prindërit dhe fëmijët nuk duhet të përpiqen të heqin dyllin e veshit në shtëpi, edhe me mjete popullore që duket se janë të sigurta dhe efektive. Kjo rrezikon dëmtimin e kanalit të veshit, ndoshta edhe dëgjimin e fëmijës.

Çfarë mund të bëjnë prindërit?

Nëse fëmija juaj ankohet për shqetësim në vesh dhe ju shihni dyll, është mirë të fshini pjesën e jashtme të veshit me një leckë të pastër. Por mos përdorni një shtupë pambuku, një gisht ose ndonjë gjë tjetër për ta futur brenda veshit. Mund të dëmtojë kanalin delikat të veshit dhe daullen e veshit, ose të shtyjë dyllin edhe më tej.

Kur duhet shkuar te mjeku?

Telefononi mjekun nëse fëmija juaj ka:

  • dhimbje veshi, kruajtje ose parehati (si një ndjenjë bllokimi në vesh);
  • probleme me dëgjimin.

Tek foshnjat dhe të vegjlit, tërheqja nga veshët mund të jetë shenjë e një problemi të veshit.

Ndonjëherë mjekët heqin dyllin e veshit:

  • nëse fëmija ka dhimbj, kruarje ose parehati;
  • nëse ndikon në dëgjim;
  • për të pasur një pamje më të mirë të daulles së veshit për të kontrolluar për probleme.

Heqja e dyllit të veshit zakonisht bëhet në zyrën e mjekut. Mund të ketë pak shqetësim, por nuk është e dhimbshme. Nëse një fëmijë nuk mund të ulet i qetë ose të bashkëpunojë, mjeku mund ta heqë atë në një sallë operacioni ndërsa fëmija është nën anestezi të përgjithshme.

Mjekët mund të heqin dyllin e veshit në mënyra të ndryshme, duke përfshirë:

  • nxjerrjen e tij jashtë, tërheqjen ose thithjen e tij me instrumente të posaçme të krijuara për këtë qëllim;
  • shpëlarjen me ujë të ngrohtë. Ndonjëherë një mjek vendos pika në kanalin e veshit për të zbutur dyllin dhe për ta “zbërthyer” atë. Ose mund t’ju kërkojnë ta bëni këtë në shtëpi dhe më pas të ktheheni te mjeku për heqjen e dyllit.

Largimi zgjat vetëm disa minuta. Nëse ka një shenjë infeksioni, mjeku mund të përshkruajë antibiotikë me pika.


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

A duhet të trajtohen dhëmbët...

Të mendosh se dhëmbët e qumështit, si të përkohshëm, nuk duhen mbrojtur është gabim. Jo vetëm që duhen larë me kujdes, por duhet pasur kujdes edhe në rast problemesh. Përndryshe...

Ilaçe të reja për trajtimin...

Gjithnjë e më shumë të rinj po vuajnë nga problemet e astmës, sëmundje që në situata të caktuara vështirëson frymëmarrjen. Deri më tani, trajtimi i astmës tek fëmijët bazohej te...

Kukulla për fëmijë, 6 sugjerime...

Më poshtë kemi përgatitur një listë me gjashtë flimat vizatimorë më të përshtatshëm e të bukur për t'i parë fëmijët tuaj gjatë periudhave të festave e pse jo edhe natën...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X