A është normale që i porsalinduri ta ketë kokën e butë?

Lumturia përfundimtare që merr një grua shtatzënë është kur ajo më në fund mban në krahë fëmijën e saj.  Por një grua që sapo ka lindur është plot me emocione dhe nerva sepse vetëm tani ajo e kupton se sa delikat është vërtet fëmija i saj.
0 0

Është e natyrshme që çdo nënë të shqetësohet kur gjen disa pika të buta në kokën e foshnjës së saj. Ata janë aq të butë sa që çdo person do të mendonte dy herë para se t’i prekte nga frika se mund t’i dëmtonte.  Sidoqoftë, përderisa është e domosdoshme të jesh jashtëzakonisht i kujdesshëm ndaj vendosjes në djep të kokës së bebit, nuk ka asgjë tjetër përse duhet të kesh frikë në vetëvete.

Por cilat janë këto pika të buta?

Në momentin e lindjes, koka e foshnjës duhet të jetë e madhësisë së duhur dhe mjaft fleksibël për të kaluar përmes kanalit të lindjes. Prandaj, kafka e një foshnje është përgjithësisht e butë dhe hapësirat midis pllakave kockore të kafkës e bëjnë atë fleksibël. Këto hapësira që mbesin të hapura tek një foshnjë edhe pasi ai lind quhen fontanellea ose pika  të buta (pasi ato janë të buta kur i prekni). Zakonisht janë në krye në mes të kokës (anteriore) dhe të pasme (të pasme) të kafkës së foshnjës. Shumica e prindërve nervozohen për këtë sepse pa një strukturë kockore që i mbulon ato, nganjëherë, venat nën lëkurën e këtyre fontaneleve bëhen paksa të dukshme. Sidoqoftë, kjo nuk është asgjë për tu shqetësuar sepse këto fontanella mbahen fort nga indet fibroze dhe elastike të quajtura qepje kraniale.

Si i ndihmojnë këto pika të buta foshnjës?

Siç u përmend më herët, koka e të porsalindurit duhet të jetë mjaft fleksibël për të kaluar përmes kanalit të lindjes. Pra, në kohën e lindjes, kur ka presion në kokën e foshnjës, këto hapësira midis kockave ndihmojnë që koka të ndryshojë formën në përputhje me rrethanat. Ndonjëherë, në varësi të presionit, pllakat e kockave madje mund të mbivendosen. Kjo është edhe arsyeja pse koka e një të porsalinduri mund të duket e zgjatur për një kohë pas lindjes. Në kohën e lindjes, truri i një fëmije të porsalindur nuk është zhvilluar plotësisht. Pra, gjatë fëmijërisë dhe foshnjërisë, pikat ​​e buta vazhdojnë të mbeten fleksibël për të siguruar hapësirë ​​të mjaftueshme për rritjen e trurit. Ato gjithashtu mbrojnë kokën e foshnjës nga përplasjet e vogla.

Sa zgjat kjo gjendje?

Në përgjithësi, pasi truri të zhvillohet plotësisht, pikat e buta duhet të mbyllen vetë. Fontanela e pasme (në pjesën e prapme të kokës) zakonisht mbyllet brenda 1 ose 2 muajsh. Ndonjëherë, ajo mund të mbyllet në kohën e lindjes. Sidoqoftë, fontanella e përparme kërkon ca më shumë kohë për tu mbyllur, që është afro 9 deri në 18 muaj .

Çfarë duhet të keni kujdes?

Mjekët në përgjithësi do të kontrollojnë rritjen dhe zhvillimin e foshnjës duke ndier fontanellen dhe qepjen kraniale. Duke kontrolluar tensionin e fontanteleve, ata do të jenë në gjendje të vlerësojnë presionin brenda trurit. Fontanelat në mënyrë ideale duhet të ndjehen si të qëndrueshme dhe të sheshta. Ato as nuk duhet të jenë shumë të future dhe as të nxirren jashtë. Në rast të një fryrjeje të kësaj zone, teknikat e imazherisë si MRI ose një skanim  mund të kryhen nga mjeku për të konstatuar shkakun. Një fontanelle e fundosur mund të jetë një shenjë e dehidratimit, dhe kjo duhet të vihet re menjëherë.

Lexo edhe: Si ndryshon koka e femijes pas lindjes?


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Zënkat mes fëmijëve, ta mësojmë...

Zënkat mes fëmijëve janë normale e të pranueshme, edhe nëse mund të kalojnë në ndonjë shuplakë apo tërheqje flokësh. Megjithatë, situata fillon të bëhet shqetësuese, kur një fëmijë duke shfaqur...

Britani, fëmijët lejohen të luajnë...

Fëmijët e moshës fillore në Britani po humbin lirinë për të luajtur në mënyrë të pavarur dhe zakonisht nuk lejohen të luajnë jashtë pa mbikqyrje deri në dy vjet më...

Çfarë është hipersksualizmi i fëmijëve...

Kur vjen fjala tek seksualiteti dhe edukimi seksual i fëmijëve, shumë prindër apo kujdestarë stepen t'u japin infromacionin e duhur atyre. Por, nga ana tjetër në mënyrë të pavetëdisjhme apo...

Coronavirusi në sytë e fëmijëve,...

CORONAVIRUSI NË SYTË E FËMIJËVE  -Përrallëza jonë- (E përshtatshme për moshën 2-6 vjeç, të cilët bëjnë pothuajse gjithë ditën pyetje, për t’u njohur me këtë “personazh” të ri në jetën...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X