A është normale që fëmija i porsalindur t’i ketë organet gjenitale të fryra?

0 1

Shumë fëmijë i kanë organet gjenitale të fryra gjatë ditëve të para pas lindjes.

Fëmija juaj lind me lëngje shtesë në trupin e tij. Kjo mblidhet në organet gjenitale të foshnjës, duke shkaktuar fryrje si tek vajzat ashtu edhe te djemtë.

Enjtja është krejtësisht normale dhe duhet të ulet pas disa ditësh kur fëmija juaj fillon të humbasë këtë lëng të tepërt. Në fakt, fëmija mund të humbasë 10 përqind ose më shumë nga pesha e lindjes përmes humbjes së lëngjeve.

Organi i vajzës suaj mund të fryhet nga marrja e hormoneve tuaja gjatë qëndrimit në mitër. Nëse lindja juaj është e parakohshme, vajza ka gjasa të ketë një klitor të fryrë. Ajo gjithashtu mund të ketë një shkarkesë të bardhë ose paksa të përgjakshme. Kjo është plotësisht normale, dhe ënjtja dhe shkarkimi duhet të largohen pas disa javësh.

Megjithatë, nëse foshnja juaj ende ka pasur shkarkime pas gjashtë javëve të para, duhet të konsultoheni me mjekun.

Nëse organet e djalit janë ende të fryrë pas disa ditësh, kjo do të thotë se ai ka lëngje shtesë rreth një ose të dy testikujve. Kjo është një gjendje e zakonshme e quajtur hydrocele. Çojeni fëmijën për kontrollet e zakonshme te mjeku dhe sigurohuni që enjtja të kalojë brenda pak muajve.

Për çdo gjë që ju duket jonormale, flisni me mjekun.

Lexo edhe: Problemet me te shpeshta te urinimit te femijes


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X