A është mirë të stërviteni pasi keni pirë alkool?

Ekspertet keshillojne te mos beni palester pasi keni pire alkool, por nese nuk deshironi te humbni stervitjen, mund te ndiqni keto keshilla:
0 0

Çfarë ndodh me trupin tuaj kur pini alkool?

Gjëja e parë është se kur pini alkool, ju po nisni një sërë ndryshimesh fiziologjike.

Pasi të kapërceni alkoolin, ai shkon në stomak dhe absorbohet në zorrë. Pastaj udhëton në të gjithë qarkullimin e gjakut, duke prekur pjesët kryesore të trurit, sintezën e proteinave, hormonet, dhe më shumë.

“Shumë njerëz janë të vetëdijshëm për efektet e alkoolit, të tilla si ndryshimet e lëkurës, dëmtimi i gjykimit dhe koordinimi, dhe problemet gastrointestinale”, thotë Michael Richardson, mjek. “Ajo që njerëzit janë më pak të vetëdijshëm është tendosja që shkaktohet në sistemin kardiovaskular. Mund të shkaktojë presion të lartë të gjakut dhe përdorimi i sasisë së madhe të alkoolit në mënyrë kronike mund të çojë në dështim të zemrës “.

Shkalla në të cilën ndodhin të gjitha ngjarjet afatshkurtra fiziologjike, megjithatë, varet nga shumë faktorë, duke përfshirë seksin, peshën, sa keni ngrënë etj.

Por çfarë ndodh kur përpiqeni të stërviteni kur jeni nën ndikimin e alkoolit?

Çështja më e dukshme është sigurisht koordinimi, balanca dhe gjykimi i dëmtuar.

Alkooli ka një tendencë për të ulur frenimet dhe të ndikojë në kimi të trurit (po, madje edhe pas vetëm një gote). Kjo do të thotë që ju mund të dëmtoni rëndë veten, ose ata përreth jush, në shumë mënyra, edhe nëse mendoni se ndjeheni mirë.

Alkooli është diuretik, kështu që rrit nevojën tuaj për të urinuar. Kombinuar me djersën e stërvitjes, mund të përfundoni të dehidratuar.

Alkooli është një depresant, që do të thotë se ju ngadalëson. Koha juaj e reagimit, fuqia, qëndrueshmëria dhe kapaciteti aerobik ka të ngjarë të preken, kështu që stërvitja juaj nuk do të jetë vetëm potencialisht e rrezikshme, por as e efektshme dhe e suksesshme.

Alkooli ka një efekt të thellë në trup, shpjegon Richardson, kështu që është mirë ta shmangni nëse do të jeni në pikun tuaj fizik të nesërmen.

Çfarë duhet të bëni nëse doni të pini alkool, por nuk mund të humbisni stërvitjen

E mira është të mos i kombinoni bashkë alkoolin me stërvitjen, por nëse jeni të vendosur për të shkuar në palestër, prisni sa më shumë që të jetë e mundur në mes pijes dhe stërvitjes. “Hapi i parë është të prisni. Një njësi standarde e alkoolit pastrohet zakonisht nga trupi për një deri në dy orë”, thotë Schultz.

Pini lëngje, dhe stërvituni pak. “Hapi tjetër është hidratimi”.

Hani një vakt të plotë para se të pini. Ushqimi do të ngadalësojë thithjen e alkoolit.


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Zënkat mes fëmijëve, ta mësojmë...

Zënkat mes fëmijëve janë normale e të pranueshme, edhe nëse mund të kalojnë në ndonjë shuplakë apo tërheqje flokësh. Megjithatë, situata fillon të bëhet shqetësuese, kur një fëmijë duke shfaqur...

Britani, fëmijët lejohen të luajnë...

Fëmijët e moshës fillore në Britani po humbin lirinë për të luajtur në mënyrë të pavarur dhe zakonisht nuk lejohen të luajnë jashtë pa mbikqyrje deri në dy vjet më...

Çfarë është hipersksualizmi i fëmijëve...

Kur vjen fjala tek seksualiteti dhe edukimi seksual i fëmijëve, shumë prindër apo kujdestarë stepen t'u japin infromacionin e duhur atyre. Por, nga ana tjetër në mënyrë të pavetëdisjhme apo...

Coronavirusi në sytë e fëmijëve,...

CORONAVIRUSI NË SYTË E FËMIJËVE  -Përrallëza jonë- (E përshtatshme për moshën 2-6 vjeç, të cilët bëjnë pothuajse gjithë ditën pyetje, për t’u njohur me këtë “personazh” të ri në jetën...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X