A është mirë që nëna të fusë në gojë çuçon e fëmijës?

0 0

Shumë prindër nuk e dinë se çfarë efekti ka pastrimi i çuços me pështymën e tyre. Por, mesa duket diçka e tillë mund të ketë përfitime për shëndetin e fëmijës.

Pastrimi i çuços me pështymën e prindit mbron fëmijët nga astma dhe alergjia

Një studim i Sistemit Shëndetësor Henry Ford zbuloi se foshnjat prindërit e të cilëve thithnin biberonin fallso (çuçon) për ta pastruar para se t’ja jepnin fëmijës, kishin një nivel më të ulët të antitrupave që lidhen me zhvillimin e alergjive dhe astmës.

Studiuesit thonë se prindërit mund të kalojnë bakteret e shëndetshme tek fëmija që do të ndikojnë në zhvillimin e hershëm të sistemit imunitar të tyre.

Gjetjet janë në përputhje me ato të një studimi suedez të vitit 2013, i cili raportoi një lidhje midis prindërve që thithin çuçon e fëmijës së tyre me një rrezik të reduktuar të zhvillimit të alergjive.

Studimi përfshinte 128 nëna të cilat u pyetën sesi e pastronin çuçon para se t’ja jepnin fëmijës. Disa thanë se e kalonin në ujë të valuar, disa e lanin me sapun, ndërsa një pjesë tjetër e fusnin në gojën e tyre. Rezultoi se fëmijët e këtyre të fundit, kishin më pak gjasa të zhvillonin alergji dhe astmë.

Megjithatë, autorët thonë se nevojiten më shumë studime për të konfirmuar këto rezultate.

Lexo edhe: Ja pse duhet tu pastrojme gjuhen femijevePër të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Monitoruesit e foshnjave, baballarët më...

Monitoruesit e foshnjave mund të jenë jashtëzakonisht të dobishëm për mbajtjen e një veshi ose syri gjithmonë drejtuar tek fëmija teksa fle, ndërsa ju gjendeni në një pjesë tjetër të...

Si ndikon nëna tek e...

Thuhet se qarja e të porsalindurit është universale, sepse përmes lotëve dhe klithmave të vegjlit komunikojnë nevojat e tyre në botën e jashtme: urinë, etjen, gjumin, dhimbjen. Megjithatë, klithma e...

Çdo njeriu i krijohet mundësia...

Nga Dr.Ismail Lutolli specialist Pediatër subspecialist Dietolog-Nutricionist (Ngjarje e vërtetë) Fëmija hidhet në koshin e plehrave, por shpëton mrekullisht Kur jeta fillon nga koshi i plehrave Atëherë kur të gjithë...

12 mënyra efektive për të...

Imagjinoni një botë pa pelena. E gjitha kjo do të ishte një makth, apo jo? Pelenat e disponueshme janë një dërgimin nga zoti për nënat. Dermatiti i pelenës, emri tjetër...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X