A është fëmija juaj rebel? Këtu janë 10 frazat që mund t’i qetësojnë

Ta mësosh fëmijën të sillet mund të jetë zhgënjyese.
0 0

Ndonjëherë, sa më shumë që të përpiqesh, aq më keq bëhet situata. Ju madje mund të jeni të stresuar dhe njëherësh të mërzitur rreth situatave të tilla ku fëmija juaj rebelohet.

Në këto raste, ka fraza që mund të funksionojnë për ta bërë fëmijën tuaj të qetësohet.

  1. “Të bën mirë të mërzitesh”.

Emocionet nuk duhet të shtypen, madje edhe ato të shëmtuarat. Duke thënë, “është mirë të ndjeheni të mërzitur” ose “’është mirë ta lësh mërzitjen të të kapë” pranon ndjenjat e tyre dhe i lejon ata të dinë që ndjenjat emocionale janë të rëndësishme.

  1. “Unë zemërohem shumë nganjëherë. Le të provojmë të qajmë për t’i hequr qafe ndjenjat e zemërimit.

Ulërima dhe e qara mund të lehtësojë dhimbjen. Ndonjëherë është më mirë ta bëni këtë sepse është e vështirë të jesh racional kur je vërtet i mërzitur. Zemërimi mund të vijë nga dhimbja dhe një studim ka treguar se është e rëndësishme të vokalizoni dhimbjen në mënyrë që të përmirësoni tolerancën.

  1. “Dukesh se ndihesh i trishtuar trishtuar.”

Ndonjëherë, është e vështirë të dini pse po mërziten fëmijët, sepse ata vetë nuk mund t’i lidhin mirë fjalët me ndjenjat e tyre. Ndërsa nuk mund të supozoni të dini se si ndihen, gjithmonë mund të përpiqeni të sugjeroni ndjenjën që ata po përjetojnë.

  1. “Kur hedh lodrat, unë mendoj se nuk të pëlqen të luash me to. A është vërtet kështu? “

Në vend që të bërtisni, «Ndalo, mos hidh gjërat!» përpiquni të ndihmoni fëmijën tuaj të tregojë ndjenjat e tij. Duke përdorur këtë frazë, ju u tregoni atyre perspektivën tuaj dhe gjithashtu i inkurajoni ata t’ ju tregojnë perspektivën e tyre.

  1. “Re dhe gjuri u gërvisht? Ouch! “

Në vend që të shpërqendroni ose minimizoni ndjenjat e tyre duke thënë: “Çohu se s’ke gjë je mirë.” është më mirë të ndihmoni fëmijët duke kuptuar ndjenjat e tyre. Kjo është në mënyrë që ata do të dinë se çfarë të bëjnë me ndjenjat e mëdha në planin afatgjatë.

  1. “Nuk është keq të zemrohesh por të tjerët nuk mund t’i godasim pasi duhet t’i mbajmë të gjithë të sigurt.

Ndërsa përpjekja për të kuptuar fëmijën tuaj është thelbësore, është gjithashtu e nevojshme të kufizoni mënyrën  si ata i shprehin ndjenjat e tyre, veçanërisht kur bëhet fjalë për dhunën. Në vend të një paralajmërimi “Mos guxo ta godasësh !”, Kjo i jep një mesazh të qartë se ekziston një ndryshim midis emocionit dhe mënyrës se si ta shprehin atë. Të zemërohesh nuk është gabim por veprimet nga zemërimi mund të jenë të gabuara.

  1. “Mënyra se si ndjehesh tani nuk do të zgjasë përgjithmonë. Do të kalojë dhe do të ndjehesh më mirë përsëri së shpejti. “

Me vrullin e momentit, emocioni mund të jetë aq i fuqishëm sa fëmija juaj mendon se është fundi i botës. Thënia e  kësaj do të shërbejë si kujtesë se gjërat do të përmirësohen.

  1. “Unë do të shkoj në shtrat dhe jam gati kur të duash një përqafim.”

Edhe një fëmijë ndonjëherë kërkon vetëm hapësirë. Nëse oferta juaj për të ndihmuar është refuzuar, ju mund të dëshironi t’i njoftoni ata se ju po u jepni atyre kohën që u duhet, por se jeni akoma përreth nëse kanë nevojë për mbështetje.

  1. “A mund të fillojmë?”

Sugjeroni një veprim para se zemërimi i tyre t’i verbojë ata dhe të mos i lerë të kuptojnë. Kjo është një mënyrë e shkëlqyeshme për të menaxhuar zemërimin, veçanërisht kur asgjë tjetër nuk funksionon.

  1. “Le të shkojmë së bashku te qetësohemi diku.”

Në vend që të jeni autoritar dhe të thoni, “Po kërkon vëmendje” përdorni frazën e mësipërme për të bërë rilidhjen me fëmijën. Nëse i bëni fëmijët  të ndjehen të izoluar duke përdorur fjalë ndëshkuese do të çojë vetëm në një luftë për pushtet.

Lexo edhe: Fëmija më i madh, i mesëm apo i vogël? Radha në familje formon personalitetin tonë


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Sa është madhësia normale e...

Adoleshenca është koha e rritjes së shpejtë dhe ndryshimeve të tjera të nxitura nga fillimi i pubertetit. Mund të jetë një kohë e pasigurisë së madhe, pasi disa adoleshentë në...

Këshilla për trajnimin e tualetit...

Presioni për të mësuar fëmijën të shkojë në tualet mund të jetë intensiv. Çerdhja ose kopshti i fëmijës suaj ka caktuar një afat. Ju dëshironi të vazhdoni me të tjerët...

Rëndësia e vizatimeve të fëmijëve...

"Interpretimi i vizatimit të fëmijëve - zbulo fëmijën tënd" është një nga librat e psikologes Lorela Garuli e cila ka vënë këtë libër udhëzues në dispozicion të prindërve, mësuesve, edukatorëve...

Shkëputja dhe rikthimi i fëmijës...

Periudha e vjeshtës është koha kur shumë nëna vendosin të çojnë për herë të parë vogëlushët e tyre në çerdhe, gjë që shoqërohet me ankthin e ndarjes, pasiguritë nëse kanë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X