A është e sigurt të shkojmë në plazh dhe pishinë gjatë pandemisë Covid-19?

0 0

Jemi në kulmin e stinës së verës, por, për fat të keq ka gjithashtu një rritje të re të rasteve të koronavirusit ndërsa pandemia vazhdon të zgjasë. Dhe kjo ka bërë që shumë njerëz të vënë në pikëpyetje rutinat e tyre të dikrushme për të sfiduar vapën. A mund të shkojnë në plazhe e pishina?

Uji është në rregull

Lajmi i mirë: është jashtëzakonisht e pamundur që koronavirusi të transmetohet nga uji. “Pishinat janë të sigurta sepse virusi nuk përhapet me ujë,” thotë Dr. Khabbaza. “Edhe nëse virusi është në një pishinë të bërë me klor dhe uji i pishinës ju hyn në sy, ju nuk jeni të rrezikuar. Nuk është vërtetuar se uji është një mënyrë e transmetimit të virusit ”. “Pasi virusi të hyjë në ujë të bërë me klor, nuk ka të ngjarë që të ketë ndonjë lloj qëndrueshmërie të kuptueshme, edhe nëse është një sasi shumë e vogël e ujit me klor,” shton ai.

Rreziku i vërtetë: njerëzit

Ajo që do t’ju vendosë në rrezik, janë të gjithë njerëzit rreth jush, sipas Dr. Khabbaza. “Ne duhet të kujtojmë mënyrën parësore të përhapjes së këtij virusi dhe që zakonisht bëhet nga spërklat e frymëmarrjes,” thotë ai.

Kjo i bën masat distancuese sociale dhe higjenën të rëndësishme për parandalimin e infeksionit nëse jeni në një pishinë publike.

Po plazhet?

Rreziqet e transmetimit të virusit në një plazh publik janë të ngjashme me atë të një pishine publike: virusi do të transmetohet nga njerëzit dhe jo nga uji. Ashtu si virusi nuk mbijeton shumë mirë në ujërat e kloruruara të një pishinë, ai ka të njëjtat “beteja” në plazhe. ” Nëse jeni në plazh dhe keni shumë hapësirë ​​midis jush dhe të gjithë të tjerëve, jeni relativisht të. Sigurisht, kushdo që ka qenë ndonjëherë në ndonjë plazh gjatë verës e di se distancimi shoqëror është një gjë shumë e rrallë dhe afërisa me njerëzit mund të rrisë ndjeshëm faktorin tuaj të rrezikut.

Mbroni veten

Forma më e mirë e mbrojtjes është distanca fizike. Mbajtja e hapësirës së duhur midis jush dhe të gjithë të tjerëve në pishinë ose plazh do t’ju ndihmojë të zvogëloni rrezikun e transmetimit.

Përdorimi i maskës

Nëse jeni duke shkuar në disa ujëra publike për t’u zhytur, Dr. Khabbaza rekomandon të merrni një maskë edhe pse nuk do ta mbani gjatë gjithë kohës. ‘Nuk është e mundur të vishni një maskë në ujë,” thotë ai. “Sapo të laget, kjo e bën shumë të vështirë frymëmarrjen.” Në vend të kësaj, ai thotë, vishni maskën kur lëvizni nëpër zona publike. “Kur jeni ulur rreth familjes suaj ose rrethit tuaj të vogël të besuar, nuk do të keni nevojë të vishni një maskë. Por kur shkoni në banjë ose në një mjedis ku do të jeni rreth njerëzve që nuk i njihni dhe në afërsi të të tjerëve, është rasti  kur do të këshillohej një maskë”.

Lani duart dhe ruani higjienën personale dhe të sipërfaqeve me të cilat jeni në kontakt

Larja e duarve është rekomanduar aq herë gjatë pandemisë, sa shumë njerëz ndoshta janë lodhur duke e dëgjuar atë. Por ka një arsye higjena e mirë është një gur themeli i mbrojtjes: sepse funksionon. Mbajtja e duarve dhe e sipërfaqeve të pastra është jashtëzakonisht e rëndësishme, veçanërisht duke pasur parasysh natyrën e sipërfaqeve të përbashkëta në një pishinë publike.

Lexo edhe: Vajza e Sonila Meços ka frikë të shkojë në plazh, përgjigja e mjekut Pëllumb Pipero/VIDEO


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Covid-19, zbulohet veprimi i virusit...

Më shumë se 10% e të shëruarve nga Covid-19 e gjejnë veten duke jetuar me probleme me përqendrimin, lodhjen dhe kujtesën. Të dhënat dhe efektet e Covidit të zgjatur në...

Ulet numri i vaksinimeve kundër...

Prej gati dy vitesh, burimet shëndetësore dhe energjia janë përqendruar në trajtimin e pandemisë Covid-19, e cila ka shkaktuar miliona vdekje në mbarë botën. Megjithatë, është e rëndësishme që vëmendja...

Omicron, i ftohtë apo grip,...

Omicron – varianti i ri, shumë i transmetueshëm i koronavirusit SARS-CoV-2 – ka pushtuar botën, duke rritur numrat e Covid-19 në masa të jashtëzakonshme çdo ditë. Megjithëse aktualisht ka një...

Produktet e qumështit ndihmojnë parandalimin...

Plakja e trurit përfshin shfaqjen e mangësive të kujtesës që shpesh prekin edhe fjalët e përdorura zakonisht. Në rastet e demencës senile kjo mund të jetë një kambanë e parë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X