A është e sigurt të heq qimet me metodën e elektrolizës gjatë shtatzanisë?

0 0

Lidhur me këtë pyetje, ekspertët e shëndetësisë thonë që ky trajtim është mirë të mos lihet në periudhën e shtatzanisë.

Nuk ka prova shkencore për ndonjë dëm që kjo metodë i shkakton fëmijëve në barkun e nënës, por gjithashtu nuk ka ndonjë studim që vërteton se është trajtim i sigurt për gratë shtatzëna dhe nëse ka ndonjë ndikim të mundshëm tek fëmija.

Kështu që shumica e elektrologëve ose profesionistëve të shëndetit do t’ju sugjerojnë që të mos e bëni gjatë shtatzanisë, pasi ende nuk e dimë nëse është e sigurt apo jo.

Nëse vendosni patjetër të bëni trajtim me elektrolizë gjatë kohës që jeni shtatzënë, është ide e mirë të merrni disa masa paraprake. Mos e mbani në gjoksin tuaj kur jeni në tremujorin e fundit nëse doni ta ushqeni me gji fëmijën. Gjithashtu, mos e bëni atë në bark në javët e fundit të shtatzanisë, pasi mund të jetë një zonë e ndjeshme dhe mund të mos ndiheni aspak rehat.

Ekzistojnë lloje të ndryshme të elektrolizës:

  • Elektroliza galvanike përfshin një rrymë elektrike direkte që kalon një gjilpërë që futet në gjëndrën tuaj të qimeve. Kjo çon në një reaksion kimik që shkatërron gjëndrën.
  • Thermoliza (e njohur gjithashtu si frekuencë me valë të shkurtër, diatermy ose radio e lartë) përfshin një rrymë alternative të energjisë me frekuencë të lartë që kalon në gjilpërë. Rryma shkakton një dridhje për të prodhuar nxehtësi në gjilpërë, e cila shkatërron gjëndrën tuaj të qimeve.
  • Metoda “përzierje” është një kombinim i termolizës dhe elektrolizës galvanike.

Metoda e termolizës mendohet të jetë më e sigurt gjatë shtatëzanisë. Kjo ndodh sepse përdor një rrymë alternative të energjisë, e cila është shumë më e dobët sesa metodat galvanike dhe të përzierjes, të cilat përdorin një rrymë elektrike direkte.

Lexo edhe: A mund të përdorim krem për depilim në shtatzani?Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Rëndësia e përzgjedhjes së gjinekologut...

Shtatzënia mesatarisht zgjat përafërsisht 40 javë, dhe në atë kohë duhet besim për shëndetin tuaj dhe të foshnjës - që të jetë në duart e duhura. Vlen të përmendet që...

Kur gruaja shtatzanë humb interesin...

Kam humbur interesin për seks që kur mbeta shtatzënë. Çfarë mund të bëj? Së pari, mos u shqetësoni, nuk jeni vetëm. Shumë gra ndalojnë aktivitetin seksual kur janë shtatzënë. Ka...

A është i sigurt përdorimi...

Gjatë periudhës së shtatzanisë është më mirë të tregoheni të kujdesshme me përdorimin e vajrave esencialë. Disa prej tyre janë të sigurt për tu përdorur, përsa kohë që keni një...

Gjinekologia Lindita Kalemaj tregon çfarë...

Gjinekologia Dr.Lindita Kalemaj në një intervistë ka treguar se çfarë janë trisomitë dhe si mund të zbulohen gjatë shtatzanisë. Kalemaj tregon se zbulimet e reja shkencore në gjenetikë kanë ndryshuar...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X