loading

A është e rrezikshme të përkulesh kur je shtatzënë?

Ndërsa mund të tingëllojë befasuese për ju, nëse përkuleni gjatë shtatëzanisë nuk e dëmtoni fëmijën tuaj në asnjë mënyrë.




0 0

Natyra siguron një sistem të mrekullueshëm mbështetës për fetusin në rritje. Lëngu amniotik lejon që fëmija të lëvizë krahët, këmbët, të praktikojë lëvizje të frymëmarrjes dhe të rrotullohet në barkun tuaj. Përkulja nuk do të ndikojë në asnjë mënyrë në shëndetin e foshnjës tuaj.

Por pse duhet të shmangni përkuljen gjatë shtatëzanisë?

  1. Rrit rrezikun e rënies:

Rreziku më i madh për përkuljen është se rrit rrezikun e rrëzimit. Nëse bini apo lëndoni barkun tuaj mund të jetë e rrezikshme gjatë shtatzënisë. Kjo pasi mund të shkatërroni placentën dhe të mësoni një ndarje të mureve të mitrës që rezulton më pas me gjakderdhje vaginale apo edhe me abort. Rreziku për fetusin për shkak të përkuljes dhe rënies rritet dhjetë fish gjatë tremujorit të tretë ndërsa muri i mitrës hollohet dhe koka e foshnjës bie në legen.

  1. Shkakton marrje mendsh

Përkulja gjatë shtatzënisë dërgon me vrull gjakun në kokë, duke ju bërë që të keni marrje mendsh. Marrja e mendve mund të çojë në një humbje të ekuilibrit ose vetëdijes dhe mund të lëndoheni e kjo të ndikojë negativisht në fëmijën tuaj.

  1. Mund të keni urth

Përkulja ushtron presion në stomak dhe mund të përkeqësojë urthin, një problem i zakonshëm në shtatzëninë e vonë. Mund të shkaktojë refluks acidi, një ndjesi djegieje në stomak dhe një shije të pakëndshme në gojë.

  1. Shkakton tendosje:

Për shkak të rritjes së foshnjës në bark, qendra juaj e gravitetit do të zhvendoset gjatë shtatzanisë. Duke u përkulur përpara dhe pastaj duke u mbështetur në shpinë do të tendosni shpinën dhe do të dëmtoni ligamentet tuaja të dobësuara më tej gjatë shtatëzanisë.

Si të përkuleni gjatë shtatzanisë?

Nëse duhet të kryeni një detyrë që kërkon përkuljen, duhet të mbani në mend gjërat e mëposhtme:

  • Mos harroni të ulni gjunjët në vend që të perkulni shpinën. Ju gjithashtu duhet të ngriheni ngadalë duke përdorur duart, kofshët dhe gjunjët sesa të shtrëngoni muskujt e barkut dhe stomakut. Kjo do të ndihmojë në mbrojtjen e shpinës dhe forcimin e këmbëve, ndërsa ju lejon të kryeni aktivitete ditore.
  • Ndërsa ngrini një objekt, përpiquni ta mbani nën bark për ta afruar atë me qendrën tuaj të gravitetit.
  • Mos harroni të bëni punët tuaja të përditshme në një mënyrë të kujdesshme.

Lexo edhe: A duhet të depilohemi kur shkojmë për të lindur?


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar Identifikohu



Materiale te ngjashme

Dëshira për marrëdhënie seksuale gjatë...

Shtatzënia ndryshon shumë nivelin hormonal të një gruaje dhe shumë prej tyre mund të përjetojnë dëshirë të madhe seksuale gjatë nëntë muajve. Por jo çdo grua e ka këtë përvojë,...

20 Komplikimet e zakonshme pas...

Sidoqoftë, për shumë gra, problemet nuk mbarojnë këtu. Ka disa ndërlikime pas lindjes që mund të ndikojnë tek ju fizikisht, mendërisht, si dhe emocionalisht. Ky artikull do t'ju ndihmojë të...

Metoda e re e qetësimit...

Ekziston një opsion i ri për gratë që duan të lindin foshnjat e tyre pa epidurale ose medikamente të tjera: realiteti virtual. Lorna Massov, një studente e doktoratës në Universitetin...

Gratë shtatzëna që marrin paracetamol...

Shkencëtarët gjetën një lidhje midis nënave shtatzëna që përdorin qetësuesin dhe të vegjëit e tyre hiperaktivë dhe me probleme emocionale. Paracetamoli është qetësuesi më i popullarizuar në botë dhe është...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X