loading

A është e rrezikshme të përkulesh kur je shtatzënë?

Ndërsa mund të tingëllojë befasuese për ju, nëse përkuleni gjatë shtatëzanisë nuk e dëmtoni fëmijën tuaj në asnjë mënyrë.
0 0

Natyra siguron një sistem të mrekullueshëm mbështetës për fetusin në rritje. Lëngu amniotik lejon që fëmija të lëvizë krahët, këmbët, të praktikojë lëvizje të frymëmarrjes dhe të rrotullohet në barkun tuaj. Përkulja nuk do të ndikojë në asnjë mënyrë në shëndetin e foshnjës tuaj.

Por pse duhet të shmangni përkuljen gjatë shtatëzanisë?

  1. Rrit rrezikun e rënies:

Rreziku më i madh për përkuljen është se rrit rrezikun e rrëzimit. Nëse bini apo lëndoni barkun tuaj mund të jetë e rrezikshme gjatë shtatzënisë. Kjo pasi mund të shkatërroni placentën dhe të mësoni një ndarje të mureve të mitrës që rezulton më pas me gjakderdhje vaginale apo edhe me abort. Rreziku për fetusin për shkak të përkuljes dhe rënies rritet dhjetë fish gjatë tremujorit të tretë ndërsa muri i mitrës hollohet dhe koka e foshnjës bie në legen.

  1. Shkakton marrje mendsh

Përkulja gjatë shtatzënisë dërgon me vrull gjakun në kokë, duke ju bërë që të keni marrje mendsh. Marrja e mendve mund të çojë në një humbje të ekuilibrit ose vetëdijes dhe mund të lëndoheni e kjo të ndikojë negativisht në fëmijën tuaj.

  1. Mund të keni urth

Përkulja ushtron presion në stomak dhe mund të përkeqësojë urthin, një problem i zakonshëm në shtatzëninë e vonë. Mund të shkaktojë refluks acidi, një ndjesi djegieje në stomak dhe një shije të pakëndshme në gojë.

  1. Shkakton tendosje:

Për shkak të rritjes së foshnjës në bark, qendra juaj e gravitetit do të zhvendoset gjatë shtatzanisë. Duke u përkulur përpara dhe pastaj duke u mbështetur në shpinë do të tendosni shpinën dhe do të dëmtoni ligamentet tuaja të dobësuara më tej gjatë shtatëzanisë.

Si të përkuleni gjatë shtatzanisë?

Nëse duhet të kryeni një detyrë që kërkon përkuljen, duhet të mbani në mend gjërat e mëposhtme:

  • Mos harroni të ulni gjunjët në vend që të perkulni shpinën. Ju gjithashtu duhet të ngriheni ngadalë duke përdorur duart, kofshët dhe gjunjët sesa të shtrëngoni muskujt e barkut dhe stomakut. Kjo do të ndihmojë në mbrojtjen e shpinës dhe forcimin e këmbëve, ndërsa ju lejon të kryeni aktivitete ditore.
  • Ndërsa ngrini një objekt, përpiquni ta mbani nën bark për ta afruar atë me qendrën tuaj të gravitetit.
  • Mos harroni të bëni punët tuaja të përditshme në një mënyrë të kujdesshme.

Lexo edhe: A duhet të depilohemi kur shkojmë për të lindur?


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Shtatzënia, pse duhet t’i kushtohet...

Në krahasim me bashkëmoshatarët e tyre, fëmijët që kanë baballarët e stresuar do të jenë më kapriçozë, më të shqetësuar dhe më të frikësuar nga situatat e panjohura. Pasojat te...

Skleroza e shumëfishtë, a mund...

Të prekurit nga skleroza e shumëfishtë, një sëmundje që prek sistemin nervor dhe mund të çojë në paaftësi të rëndë, janë mbi të gjithë të rinjtë mes moshës 20 dhe...

Përdorni këtë ilaç në shtatzani?...

Tilenoli është një prej medikamenteve kundër dhimbjes, për të cilët mjekët thonë se është i sigurt për gratë që ta përdorin gjatë gjithë shtatzanisë. Por një studim i kohëve të...

Nuk kishte biletë, nxjerrin nga...

Ngjarja ka ndodhur në La Spezia, në Liguria. Francesca Pennucci, 45 vjeçe, është në muajin e nëntë të shtatzanisë. Ajo u përpoq të blinte biletën e autobusit kur tashmë kishte...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X