A është e rrezikshme të lindësh dy ose më shumë fëmijë brenda një kohe të shkurtër?

0 0

 

Dëshiroj që fëmijët t’i lind afër njëri-tjetrit, sepse dua t’i bëj shpejt e të mos kenë shumë diferencë të madhe moshe. A është e rrezikshme për mua ose për fëmijët diçka e tillë?

Jo domosdoshmërisht. Trupi juaj ka nevojë për kohë për t’u shëruar nga stresi i shtatzënisë së fundit dhe për të rikuperuar lëndët ushqyese. Megjithatë, është e vështirë të thuash nëse një hendek i shkurtër midis shtatëzënive është në të vërtetë i rrezikshëm për ju dhe fëmijën tuaj.

Krahasuar me foshnjat e konceptuara 18 muaj deri në 23 muaj pas shtatzënisë suaj të mëparshme, hulumtimet tregojnë se një hendek i shkurtër midis shtatëzënive mund të nënkuptojë që fëmija juaj ka më shumë gjasa të:

  • lindë para kohe;
  • ketë një peshë të ulët të lindjes;
  • të jetë më pak i zhvilluar se moshatarët e tij.

Këto rreziqe janë veçanërisht të më të mëdha nëse keni një hendek prej gjashtë muajsh ose më pak. Megjithatë, është gjithashtu e mundur që rreziqet që gjenden në këtë hulumtim janë për shkak të faktorëve të tjerë, siç është mosha. Provat nuk janë shumë bindëse, prandaj përpiquni të mos shqetësoheni.

Nëse foshnja juaj i mëparshëm ka lindur me operacion, mjekët këshillojnë që të prisni të paktën një vit para se të mbeteni shtatzënë përsëri. Kjo është veçanërisht e rëndësishme nëse doni një lindje vaginale. Ndërsa ekziston vetëm një rrezik shumë i ulët i kalimit në lindje me operacion gjatë lindjes vaginale, ky rrezik rritet nëse hendeku midis shtatzënive është më pak se gjashtë muaj.

Nga ana praktike, një hendek i vogël midis shtatzanive mund të thotë që fëmijët tuaj kanë një marrëdhënie më të ngushtë dhe luajnë mirë së bashku krahasuar me vëllezërit e motrat me diferencë të madhe në moshë. Nëse punoni, mund të kurseni edhe shpenzimet e kujdesit për fëmijët nëse merrni një dado për të dy.

Sidoqoftë, të kesh më shumë se një fëmijë të vogël në të njëjtën kohë mund të jetë rraskapitëse në një periudhë të shkurtër kohore! Ju gjithashtu mund t’ju duhet të blini dy ose tre herë sasinë e pajisjeve për foshnje, të tilla si vende për makinë, biberona dhe krevatë.

Lexo edhe: 10 perfitimet e femijeve me diference te vogel moshe


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X