A është e mundur që drita blu e ekraneve të na plakë më shpejt?

Ekspozimi i përditshëm ndaj dritës blu nga burime të tilla si smartphone, kompjuter dhe pajisje shtëpiake mund të shpejtojë plakjen tuaj, edhe nëse nuk është gjithmonë e drejtuar nga sytë tuaj, sugjeron një studim i fundit.
0 0

Gjatësia e valës së kaltër të prodhuar nga dioda që lëshojnë dritë (LED) mund të dëmtojnë qelizat në trurin tuaj, si dhe retinën tuaj, sipas studiuesve të Universitetit Shtetëror Oregon.

Aftësi të dëmtuara

Studimi  zbuloi se insektet që u ekspozoheshin cikleve ditore prej 12 orësh në dritë blu dhe 12 orë në errësirë ​​kishin jetëgjatësi më të shkurtër se insektet që qëndronin në errësirë totale ose në dritë me gjatësi vale të kaltër të filtruar.

Insektet e ekspozuara ndaj dritës blu kishin dëme në qelizat e tyre të retinës, neuronet e trurit, dhe aftësia e tyre për të lëvizur si zakonisht, ishte dëmtuar.

Trajtimi i mbingarkesës nga teknologjia?

Disa nga insektet të cilat ishin mutante dhe nuk kishin sy, edhe ato kishin dëmtim të trurit dhe kishin lëvizje të kufizuara kur ekspozoheshin ndaj dritës blu.

Studimi u botua në internet në revistën “Aging and Mechanisms of Disease”.

“Fakti që drita po përshpejtonte plakjen tek këto insekte ishte shumë befasuese për ne në fillim,” tha udhëheqësi i studimit Jaga Giebultowicz, një profesor i biologjisë integruese.

Rritja e ekspozimit ndaj dritës blu

Atëherë studiuesit u pyetën se si drita po i dëmtonte këto insekte.

“Ne pamë spektrin e dritës,” tha Giebultowicz. “Ishte shumë e qartë se megjithëse drita e reduktuar pakësoi pak jetëgjatësinë e tyre, drita jo e reduktuar vetëm shkurtoi jetëgjatësinë e këtyre insekteve në mënyrë dramatike.”

Studiuesit theksuan se njerëzit janë gjithnjë e më shumë të ekspozuar ndaj dritës blu përmes përdorimit të gjerë të ndriçimit LED dhe pajisjeve elektronike, por teknologjia nuk ka qenë aq e specializuar sa të njohë efektet e saj gjatë një jete.

Rezultatet e testimit të insekteve ose kafshëve ndonjëherë janë të ndryshme te njerëzit.

Por studiuesit vunë në dukje se disa lloje syzesh filtrojnë dritën blu dhe mbrojnë retinat tuaja.

Lexo edhe: 10 mënyra natyrale për të trajtuar lëshimin e lëkurës


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Trendi i konsumit të qumështit...

Pirja e qumështit të gjirit është si një ilaç. Po, por për foshnjat që ushqehen me gji nga nëna e tyre. Për të rriturit, nuk është vërtetuar të letë përfitime,...

Operacioni plastik i gjirit, tashmë...

Implantet e gjirit kanë qenë gjithmonë shumë të kërkuara, për ato që duan një dekolte më të bukur e nuk kanë frikë t'i drejtohen kirurgjisë kozmetike për të përmirësuar pamjen...

Ulja e dritës së ekranit...

Ulja e dritës së ekranit të telefonit gjatë natës, nuk ju ndihmon të flini më mirë. Vendosja e funksionit në telefonin tuaj që zvogëlon intensitetin e dritës blu në ekran...

Shtohen ndjeshëm ndërhyrjet estetike, çfarë...

Efekti Covid ndihet shumë edhe në korrigjimet estetike kur ka një kthim prapa të shtimit të kërkesave për ndërhyrje, që praktikisht nënkupton buzë me filler, dekolte shpërthyese dhe vithet e...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X