A duhet t’i njoh prindërit e shokëve të klasës së fëmijës?

0 0

Po, definitivisht. Ndërsa fëmija juaj bën miq të rinj, edhe ju mund të takoni fytyra të reja. Prindërit e tjerë janë çelësi i jetës shoqërore të fëmijës suaj. Prindërit e shokëve të fëmijës mund të bëhen edhe miqtë tuaj. Ju mund të gjeni një grup krejt të ri me të cilin të ndani tashmë interesat tuaja.

Ju mund të njihni disa prindër nga kopshti i fëmijës suaj. Por nëse jeni i ri në një zonë, është koha për të marrë frymë thellë, buzëqeshni dhe prezantohuni me të rriturit e tjerë.

Mund t’ju duhet pak guxim për të folur për herë të parë me dikë që nuk e njihni. Por nëse fëmija juaj mund t’ju shohë me besim duke biseduar me prindërit e tjerë edhe ai mund të fitojë besim.

Ju mund të bashkoheni me prindërit e tjerë për të bërë fushatë për një çështje specifike, siç janë siguria lokale e rrugëve ose siguria shkollore.

Prindërit e tjerë janë gjithashtu një formë e dobishme e mbështetjes. Rritja e fëmijëve mund të jetë stresuese dhe izoluese. Nëse e dini që mund të bisedoni me prindërit e tjerë me të njëjtat çështje si ju, mund të jetë ngushëlluese.

Ju mund t’i krahasoni detyrat me prindërit e tjerë për çështjet e shkollës. Për shembull, fëmija juaj mund të ankohet se nuk e kupton atë që mësuesi kërkon. Për të marrë një perspektivë të balancuar, bisedoni me prindërit e tjerë dhe shikoni se si fëmijët e tyre e kanë kuptuar.

Lexo edhe: Viti i ri shkollor 2018-2019


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X