A duhet t’i lidhim bebet?

0 1

Mbështjellja ose lidhja e fëmijës suaj të porsalindur mund të ndihmojë në qetësimin e tyre që të flenë dhe redukton zgjimet. Ndërsa lidhja e fëmijës është mjaft e lehtë për t’u realizuar, ka disa rregulla që duhen ndjekur për sigurinë e fëmijës suaj.

Mbështilleni fëmijën tuaj me një mbështjellëse pambuku për të mos e mbinxehur.

Pse ta lidhni?

Lidhja mund të ndihmojë në qetësimin e një fëmije, mendohet se mbështjellja rikrijon edhe njëherë ambientin e e hapësirës së kufizuar në mitër.

Disa studime kanë treguar se foshnjat që lidhen zgjohen më rrallë dhe flenë më shumë se foshnjat e tjera.

Lidhja gjithashtu mund të ndihmojë në zvogëlimin e rrezikut të vdekjes së papritur të foshnjave duke i mbajtur në shpinë gjatë gjumit.

Por gjithmonë duhet të keni parasysh të mos shtrëngoni aspak pjesën e legenit, pasi shkakton dëmtime serioze tek të vegjëlit.

Kur mund t’i lidhim fëmijët?

Fëmijët mund të lidhen që nga lindja deri kur fillojnë të tregojnë shenja që mund të rrokullisen (zakonisht 4 deri në 6 muaj, por ndonjëherë edhe më të vegjël).

Kur nuk duhet t’i lidhni më?

Ndaloni së lidhuri fëmijën kur mund të rrokulliset mbi barkun e tyre ose në qoftë se duket se lidhja nuk i pëlqen.

Si t’i lidhni?

Përdorni një mbështjellëse prej pambuku për të parandaluar mbinxehjen dhe gjithashtu sigurohuni të mos e keni veshur shumë. Mos e mbuloni koken dhe fytyrën e tyre. Lidheni, por jo sa ta shtrëngoni. Kraharori fëmijës duhet të jetë i lirë që të marrë frymë pa pengesa. Lidhja tek këmbët dhe anësoret e legenit nuk duhet të jetë shumë e fortë sepse mund të dëmtojë atë pjesë.

Lexo edhe: Gabimet gjate gjidhenies qe demtojne rende femijen

Sorry, there are no polls available at the moment.

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X